Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Dauna auto motocoasa-reparatie casco
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Dauna auto motocoasa-reparatie casco

Buna ziua.

In urma cu cateva zile, ma aflam in concediu in tara si, parcasem intr-o parcare amenajata langa care un domn dadea cu o motocoasa. S-a intamplat ca din motocoasa domnului a sarit o piatra direct in luneta masinii mele care s a spart complet. Am fost la politie, am luat dovada, angajatul care dadea cu motocoasa a anuntat firma la care lucreaza despre incident, acestia m-au contactat si mi-au zis ca vor plati dauna dupa ce fac raportul de evaluare. Ulterior, acestia m-au informat ca refuza sa faca plata si ca doresc sa ma despagubeasca doar daca se vor dovedi vinovati in instanta. Mentionez ca detin polita CASCO, masina este in leasing si, urmeaza sa intreprind demersurile pentru reparatia masinii in acest mod. Doresc sa stiu cum este corect sa procedez mai departe; Societatea de asigurari CASCO va chema societatea vinovata in instanta sau trebuie eu sa fac demersurile necesare? Va multumesc.
Asiguratorul se va institui cu pretentii in instanta de judecata prin actiune in regres impotriva firmei al carui angajat a provocat evenimentul in urma caruia ati suferit pagube materiale la vehicul
Va multumesc foarte mult pentru raspunsul clar.