avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 556 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Bună seara. Pot sa scot certificatul copilului după ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Bună seara. Pot sa scot certificatul copilului după ce nasc ...

Bună seara.
Pot sa scot certificatul copilului după ce nasc și fără buletinul sau vreo copie de certificat al tatălui?
El nu este în țară și nu poate veni
Nici căsătoriți nu suntem
Ce pot face în privința asta?
Cel mai recent răspuns: gi-jane2 , moderator 09:48, 17 August 2022
puteti, da. Nu aveti nevoie de tata pt eliberarea certificatului de nastere, il declarati singura si in dreptul tatalui va fi liniuta. Apoi il va recunoaste cand va putea si daca va dori. se va schimba atunci certificatul.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Certificatul de nastere IULIA-IULIA IULIA-IULIA Buna ziua, Sunt insarcinata in 6 luni si am aflat ca tatl copilului m-a inseala si este o persoana iresponsabila cu care nu as vrea sa imi petrec restu ... (vezi toată discuția)
Recunoasterea paternitatii gina36 gina36 Buna ziua .as dori sa-mi spuneti va rog cum s-ar putea face recunoasterea copilului meu de tata el fiind cetatean grec si eu ca mama cetatean roman.copilul s-a ... (vezi toată discuția)
Recunoastere paternitate dupa casatorie florencia florencia sper sa ma ajute cineva.voi naste in spania singura,tatal nu poate veni sa-l recunoasa,copilul va fi pe numele meu(nu suntem casatoriti).ii scot copilului ... (vezi toată discuția)