Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Plati asociatie de locatari. Buna ziua, doresc sa va ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Plati asociatie de locatari. Buna ziua, doresc sa va intreb care ...

Plati asociatie de locatari. Buna ziua, doresc sa va intreb care sunt drepturile locatarilor de a cere de la firma ce tine administratia blocului documente contabile justificative ale cheltuielilor facute. Firma respectiva a zis ca Totul e legal, dar ca nu sta la discutii contabilicesti cu noi. PRESEDINTele asociatiei e un Domn varstnic ce nu raspunde la tel, nr cenzorului nu doreste sa il dea asociatia, eu legal cum pot cere sa vad si unde pot sesiza ne reguli in administrarea banilor, practic cine ii poate controla? Sa notific in scris pe cine astfel incat sa am dovada ca am cerut detalii si nu mi se sau?
va confruntati cu situatie des intalnita in cadrul asociatiilor de proprietari si care este generata ca acceptati sa alegeti reprezentant legal=presedinte de asociatie persoane fie care nu cunisc dispozitiile in vigoare,fie in etate fie care nu au interesul sa exercite cu respect si cu buna credinta,multumindu-se cu indemnizatia lunara asigurata de catre cei care i-au ales
Daca la nivelul asociatiei de proprietari va confruntati cu dezinteres,sesizati oficial serviciul de sprijinire si indrumare asociatii de proprietari din primaria teritoriala
Concomitent desfasurati demersuri pentru convocare adunare generala pentru alegere presedinte de asociatie o persoana responsabila
Succes !