Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Asociația a impus lista cheltuieli cu renovări mari ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Asociația a impus lista cheltuieli cu renovări mari , iar eu ...

Asociația a impus lista cheltuieli cu renovări mari , iar eu doresc să știu dacă refuz ( m-ar i întrebat dacă sunt de acord sa semnez ) o parte din îmbunătățirile aduse , pot fi exclus la plata ? Eu nu mai locuiesc , apartamentul e gol , iar ei chiar acum schimba treptele , ușa de la intrare , vopsesc pereții , schimba cutii posta etc etc , care ridică sune foarte mari , câteva sute de milioane pe total scară. Eu logic , nu sunt interesat sa zic decât de trepte și zugrăvit scară sa zic , dar ușa și cutiile chiar erau bune , e vorba de design( e avantaj parter fiindcă izolează ) . Credeți că pot face cumva sa accept un parțial ?
Nu aveti cum sa faceti majoritatea locatarilor hotarasc in AG...Daca cota calculată dvs sr fi mai mare ca a celorlalti se poate contesta dar faptul ca nu locuiti acolo nu e un argument..
Conform disp L nr 196/2018 proprietaril detine obligatia legala sa achite lunar cote de intretinere partic comune -obligatorii si individuale daca nu exista aparate individuale de contorizat consum utilitati
Chiar daca dv nu locuiti efectiv in imobil,aveti obligatia legala sa contribuiti lunar la acoperire cote parti comune