Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Poți cere, după 10 ani de la producerea unei ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Poți cere, după 10 ani de la producerea unei inundații de ...

Poți cere, după 10 ani de la producerea unei inundații de către vecinul de sus, readucerea la forma inițială?
Între timp firma care a inundat a și vândut apartamentul. Noul proprietar nu a inundat pe nimeni....

Nu exista un termen de prescriere a unor astfel de obligații?

Cine a dat in judecata si pe cine, pt ce exact?
Se presupune ca inundatia a generat pagube ,evaluate drept prejudiciu financiar in sarcina partii responsabile pentru inundatie
exista termen legal prevazut de 3 ani in care creditorul are dreptul legal sa desfasore acte si actiuni pentru recuperare debit
Dupa termenul de 3 ani ,,daca creditorul=partea vatamata nu a desfasurat demersuri pentru recuperare prejudiciu orice solicitare este tardiva

Multumesc. Asa ma gândeam și eu.
ynocentta a scris:

Se presupune ca inundatia a generat pagube ,evaluate drept prejudiciu financiar in sarcina partii responsabile pentru inundatie
exista termen legal prevazut de 3 ani in care creditorul are dreptul legal sa desfasore acte si actiuni pentru recuperare debit
Dupa termenul de 3 ani ,,daca creditorul=partea vatamata nu a desfasurat demersuri pentru recuperare prejudiciu orice solicitare este tardiva