avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 485 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Poți cere, după 10 ani de la producerea unei ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Poți cere, după 10 ani de la producerea unei inundații de ...

Poți cere, după 10 ani de la producerea unei inundații de către vecinul de sus, readucerea la forma inițială?
Între timp firma care a inundat a și vândut apartamentul. Noul proprietar nu a inundat pe nimeni....

Nu exista un termen de prescriere a unor astfel de obligații?

Cel mai recent răspuns: puimicc , utilizator 20:40, 29 August 2022
Cine a dat in judecata si pe cine, pt ce exact?
Se presupune ca inundatia a generat pagube ,evaluate drept prejudiciu financiar in sarcina partii responsabile pentru inundatie
exista termen legal prevazut de 3 ani in care creditorul are dreptul legal sa desfasore acte si actiuni pentru recuperare debit
Dupa termenul de 3 ani ,,daca creditorul=partea vatamata nu a desfasurat demersuri pentru recuperare prejudiciu orice solicitare este tardiva

Multumesc. Asa ma gândeam și eu.
ynocentta a scris:

Se presupune ca inundatia a generat pagube ,evaluate drept prejudiciu financiar in sarcina partii responsabile pentru inundatie
exista termen legal prevazut de 3 ani in care creditorul are dreptul legal sa desfasore acte si actiuni pentru recuperare debit
Dupa termenul de 3 ani ,,daca creditorul=partea vatamata nu a desfasurat demersuri pentru recuperare prejudiciu orice solicitare este tardiva

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pasi de urmat pentru obtinerea despagubirii in urma inundarii de catre vecin nikfirst nikfirst Pe scurt: - vecinul de deasupra ma inunda de ani de zile. imi tot promite ca o rezolvam, dar ma duce cu vorba. acum o saptamana m-a inundat din nou. de data ... (vezi toată discuția)
Inundatie de la un etaj superior Asociatia pentru integrarea cetatenilor romani in U.E. - Socinro Asociatia pentru integrarea cetatenilor romani in U.E. - Socinro Locuiesc in Timisoara la parterul unui bloc de 4 etaje. In ultimii 2 ani, am fost inundat de 3 ori. De fiecare data am inchis ochii si nu am facut de loc ... (vezi toată discuția)
Adeverinta de la asociatia de proprietari pentru firma de asigurari danielleu danielleu Buna ziua, Inspectorul de daune de la firma de asigurari unde am asigurat imobilul imi cere o adeverinta de la asociatia de proprietari care sa certifice ... (vezi toată discuția)