avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 434 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Plata sulta
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Plata sulta

Buna ziua,

In cat timp instanta obliga platirea unei sulte pentru un imobil ?

Multumesc.
Cel mai recent răspuns: loanabelciu , utilizator 13:16, 20 Ianuarie 2010
O sa incerc, oricum nu am ce pierde...e un apartament cu 3 camere in zona Zetari...deci...e chiar mai bine daca vrea sa-l vindem...cu banii obtinuti din vanzare + un credit imi pot cumpara intr-o zona mai buna :)
El nu accepta nicio discutie...pur si simplu nu vrea ragaz...nu-si da seama ca in situatia asta cel mai mult el are de pierdut: in perioada asta se vand greu, apartamentul e foarte racoros, nu e renovat, etc.
Asta e...atata poate atata cere :)
Alte cai de constrangere nu pot avea ?...instanta nu-l poate obliga sa astepte 2 luni ?
Din cate stiu eu oricum il va costa suficient de mult executarea silita....
Sa vedem ce va zice pe 27.01.2010...la judecatoria sectorului 5 (saptamana viitoare)...e primul termen pentru partaj....poate l-a sfatuit avocatul si i-a explicat ca e mai avantajos pentru el sa astepte...ceva timp 2-6 luni.
Ultima modificare: Miercuri, 20 Ianuarie 2010
loanabelciu, utilizator
o secunda, dvs aveti primul termen abia saptamana viitoare??!!!
pai de unde stiti ca vi se va atribui dvs imobilul?
...a depus la divort si cererea de partaj si a cerut apartamentul...divort care s-a incheiat anul trecut pe 14 decembrie...si a ramas partajul...
Ultima modificare: Miercuri, 20 Ianuarie 2010
loanabelciu, utilizator
:)
nu este cazul sa va ganditi la sulta momentan.
sunteti abia la primul termen de judecata.
nu aveti de unde sa stiti ca imobilul vi se va atribui dvs.
este prematur.
trebuie sa se administreze probe, IAP, in baza careia se face expertiza cu propunerile de loturi etc...
nu inteleg de unde ati tras dvs concluzia ca aveti de plata sulta atat de repede:O
apelati la un avocat pentru a studia dosarul dvs si sa va indice ce aveti de afcut.
Ultima modificare: Miercuri, 20 Ianuarie 2010
ContSters97658, utilizator
ok, multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Partaj lorianca lorianca in partajul cu fostul meu sot mi s-a atribuit apartamentul cu dreptul de sulta in termen de 6 luni, eu nu am acesti bani, pot face credit ipotecar? ... (vezi toată discuția)
Modalitati de plata sulta loanabelciu loanabelciu Buna ziua, V-as ruga sa-mi spuneti ce modalitati de plata sunt acceptate in instanta pentru plata sultei (mai bine zis avem un apartament cu 3 camere ce ... (vezi toată discuția)
Sulta - partaj apartament eu1984 eu1984 Buna ziua , Va rog sa-mi spuneti , plata sultei , stabilite in urma unui partaj pentru un apartament , trebuie platita imediat de la inchieirea partajului , ... (vezi toată discuția)