avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 667 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Buna ziua, Retinere impozit la sursa !!! O firma din ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul nerezidenţilor şi reprezentanţelor

Buna ziua, Retinere impozit la sursa !!! O firma din Polonia ...

Buna ziua,
Retinere impozit la sursa !!!
O firma din Polonia presteaza servicii de IT catre o firma din Romania, iar noi retinem impozit la sursa 10%.
Am depus la anaf contractele cu ei D017...
Acum, vrem o dovada a faptului ca noi am platit acei 10%. Ne cer cei din Polonia, ca ei sa plateasca doar diferenta de 9%, pentru ca ei platesc 19% acum.
Am depus la anaf o cerere pentru atestarea impozitului platit in Romania...dar ne-au respins-o, spunandu-ne ca trebuie sa depunem pe site-ul E-GUVERNARE formularul Z09...dar la acel formular trebuie sa completam cu NIF de nerezident , iar respectivii nu au...
Cum putem intra in posesia acelui certificat ?
Multumim!
O zi buna!

Alte discuții în legătură

Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu urmatoarea situatie: o firma ... andreigeorgiana93 andreigeorgiana93 Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea situatie: O firma din Polonia (PFA- neplatitor de TVA) presteaza servicii de IT catre o firma din Romania, iar ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu urmatoarea situatie: o firma ... andreigeorgiana93 andreigeorgiana93 Buna ziua, Va rog sa ma ajutati cu urmatoarea situatie: O firma din Polonia (PFA- neplatitor de TVA) presteaza servicii de IT catre o firma din Romania, iar ... (vezi toată discuția)
Conventie civila pentru nerezident Conta2021 Conta2021 Buna ziua, Se poate incheia conventie civila pentru nerezident, executa o consultanta si nu poate emiet factura? Va multumesc anticipat (vezi toată discuția)