avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 701 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Obstrucționarea accesului în locuință.
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Obstrucționarea accesului în locuință.

Dețin un apartament situat la etajul 4,al unui bloc de locuințe , închiriat unei familii, care are un câine bishon,
Vecina de dedesubt, ma sună constant, și ma amenință că mi va face plângere la politie, pentru ca accept animale în casă,(afirmă că așa ceva este interzis prin lege în România).
Susține ca din cauza acestui câine, i au apărut pete pe tavan și are un miros îngrozitor în casă.
Mai nou, își permite să interzică accesul chiriașilor în casa scării și în apartament, totodată, reproșându mi mie, ca sunt interesat doar "sa iau banii".
I am sugerat doamnei sa aeriseasca sistematic apartamentul în care locuiește, și sa mi trimită poze cu daunele pe care i le a provocat acel câine, bineînțeles că nu le am primit.
Ce pot sa fac în continuare, ca să am liniște?
Ultima modificare: Joi, 22 Septembrie 2022
drago55, utilizator
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 16:22, 23 Septembrie 2022
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Sa ii faceți si dvs si chiriașii plangere pt hartuire. Cum adica sa nu ii lase sa intre?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu exista inca interdictia de detinere animale de companie in immobile de locuit in comun
Exista hotarari ale consiliilor locale care prevad anumite conditii pentru detinere animale de companie la bloc
Pentru afirmatiile referitor la pete pe tavan si miros ingrozitor, vecina are oblgatia sa prezinte probe temeinice ca acestea sunt generate de animalul de companie
Va confruntati cu situatie delicata in cazul in care este vorba despre persoana reticenta la animalele de companie si de regula astfel de situatii nu se rezolva usor ,uneori prin implicarea autoritatilor varianta care genereaza inrautatirea relatiilor
Pentru amenintari daca detineti probe rezonabile aveti dreptul legal sa sesizati official politia teritoriala

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Miros îngrozitor de la câine radusava81 radusava81 La parterul blocului, format din 4 etaje, locuiește o doamnă de circa 75 ani. Băiatul ei s-a despărțit de soție și i-a adus mamei lui (vecina ... (vezi toată discuția)
Apartament vecin foarte murdar + animale DianaCM DianaCM Buna ziua. Sunt o tanara proprietara de apartament. Locuiesc sub un vecin care are aproape sigur anumite probleme de sanatate mintala. Parintii mei l-au ... (vezi toată discuția)
Vecini murdari mihaidavid mihaidavid buna ziua!! am o problema.. stau la parter iar vecinii din fata noastra au strans in spatele blocului la 6-7 m de bucatarii 5 caini care miros ingrozitor si ... (vezi toată discuția)