Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Obstrucționarea accesului în locuință.
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Obstrucționarea accesului în locuință.

Dețin un apartament situat la etajul 4,al unui bloc de locuințe , închiriat unei familii, care are un câine bishon,
Vecina de dedesubt, ma sună constant, și ma amenință că mi va face plângere la politie, pentru ca accept animale în casă,(afirmă că așa ceva este interzis prin lege în România).
Susține ca din cauza acestui câine, i au apărut pete pe tavan și are un miros îngrozitor în casă.
Mai nou, își permite să interzică accesul chiriașilor în casa scării și în apartament, totodată, reproșându mi mie, ca sunt interesat doar "sa iau banii".
I am sugerat doamnei sa aeriseasca sistematic apartamentul în care locuiește, și sa mi trimită poze cu daunele pe care i le a provocat acel câine, bineînțeles că nu le am primit.
Ce pot sa fac în continuare, ca să am liniște?
drago55, utilizator
Sa ii faceți si dvs si chiriașii plangere pt hartuire. Cum adica sa nu ii lase sa intre?
Nu exista inca interdictia de detinere animale de companie in immobile de locuit in comun
Exista hotarari ale consiliilor locale care prevad anumite conditii pentru detinere animale de companie la bloc
Pentru afirmatiile referitor la pete pe tavan si miros ingrozitor, vecina are oblgatia sa prezinte probe temeinice ca acestea sunt generate de animalul de companie
Va confruntati cu situatie delicata in cazul in care este vorba despre persoana reticenta la animalele de companie si de regula astfel de situatii nu se rezolva usor ,uneori prin implicarea autoritatilor varianta care genereaza inrautatirea relatiilor
Pentru amenintari daca detineti probe rezonabile aveti dreptul legal sa sesizati official politia teritoriala