Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... M-am cununat legal cu soțul de mai bine de 3 luni ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

M-am cununat legal cu soțul de mai bine de 3 luni stăm în ...

M-am cununat legal cu soțul de mai bine de 3 luni stăm în casa lui tata lui mama lui e decedată de ft mulți ani succesiune după mama lui nu are soțul . Dacă se întâmplă ceva cu soțul pe mine mă poate da afară .
Sa se dezbata succesiunea dupa mama.Sotul va deveni mostenitor,iar in cazul in care decedeaza, dvs.ca sotie aveti dreptul la mostenirea lui si nu va poate da nimeni afara.
Dacă socrul nu vrea sa facă demersuri atunci,soțul dvs poate merge la notar pt dezbaterea succesiunii .V a fi sfătuit de notar cu privire la procedura,acte,costuri etc.Poate nu vor sa cheltuiască sau poate nu vor sa beneficiați și dvs cândva...