Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Securitate şi Sănătate în Muncă - plasare forta ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Securitate şi Sănătate în Muncă - plasare forta de munca in UE

Buna ziua,
Am cateva intrebari referitoare la responsabilitatile angajatorului in cazul salariatilor pusi la dispozitie/in leasing pe teritoriul altor tari din UE, din punct de vedere SSM/PSI.
1. Este obligatorie intocmirea si semnarea fiselor SSM&SU ca la un angajat obisnuit, inainte de detasarea in alta tara ?
2. Daca da, care sunt punctele care intra sub responsabilitatea angajatorului si/sau a societatii utilizatoare (locul desfasurarii activitatii)? De ex : instruirea introductiv generala, instruirea la locul de munca, etc.
3. Este responsabilitatea angajatorului din Romania sa pastreze carnetelele dupa semnarea lor de catre societatea utilizatoare ?
Orice informatie despre obligatiile angajatorului in ceea ce priveste SSM/PSI in cazul detasarii angajatilor sai mi-ar fi de folos.
Multumesc anticipat !
Gasiti informatii utile aici: [ link extern ]
si aici:[ link extern ]
si aici: [ link extern ]
multumesc pentru raspuns!
nu pot accesa linkul, mi-ati putea spune care este site-ul de unde pot downloada ghidul in format pdf?
zi frumoasa!
V-ati grabit. Am vazut ca nu poate fi accesat si am gasit altceva. Vedeti in mesajul meu anterior. Mai caut ceva.