Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Vreu să mi aduc maşina veche(28 ani) din RM în ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Vreu să mi aduc maşina veche(28 ani) din RM în Romania, şi ...

Vreu să mi aduc maşina veche(28 ani) din RM în Romania, şi să o înmatriculez temporar. Adica să o folosesc 9 luni, fără a lua carte verde, dar sai pun numere romaneşti, asigurare românească, ceva pe această perioadă.
Exista în Romania vrio limită de varsta aplicată maşinilor, după care nu o mai poţi înmatricula? Care ar fi procedura de fapt şi cát va costa?
Normele in vigoare prevad ca orice vehicul civil care corespunde ethnic si s eincadreaza in normle ITP poate fi inmatriculat
Vechimea de 28 de ani nu constituie impediment ,atat timp cat exista inmatriculate vehicule istorice cu vechime mult mai mare