Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Radiere SRL, acte inființare neridicate
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Radiere SRL, acte inființare neridicate

Bună ziua!

La data de 27 iulie a fost aprobată cererea noastră de înființare S.R.L.
Fără să intru în detalii personale, nu am putut începe activitatea și nici nu am ridicat actele de la ONRC.

Acum dorim radierea.

Se percep taxe pentru ridicarea întârziată? De asemenea, cum nu am ridicat actele, nu am achiziționat nici Registrul Unic de Control de la ANAF.

Ne-ar bucura dacă puteți detalia și pașii și costurile. Mulțumim!

Trebuie ridicate actele și începută procedura de lichidare și dizolvare concomitentă. Pentru asta, va trebui obținut de la ANAF o dovadă că firma nu are datorii la fisc, însă dacă nu ați depus nici o declarație este evident că nu puteți primi un astfel de înscris. Trebuie făcute declarațiile și apoi trebuie obținut acel înscris de la ANAF, care va fi atașat cererii de lichidare și dizolvare,