Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua! Bunurile ce fac obiectul unei succesiuni, ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua! Bunurile ce fac obiectul unei succesiuni, sunt : ...

Bună ziua!
Bunurile ce fac obiectul unei succesiuni, sunt : o casa de peste 50 de ani, terenul cu gradina de pe lângă casa și 5 terenuri. Eu doresc casa cu terenul de pe lângă casa în ideea ca nu locuiesc acolo decât vara. Frații au ținut mereu terenurile și au beneficiat de pe urma lor timp de 20 de ani. Acum la succesiune nu mai vor sa fie ca pana acum ci vor și ei terenul cu casa. Ce pot face ca fiecare dintre noi sa aibe un cuvânt de zis? Dacă se face prin instanta am sanse sa câștig ceea ce doresc? Sau se împarte totul în mod egal fără sa se tina cont de ceea ce vrea fiecare...
Multumesc !
Buna ziua!
Fratii sunt egali mostenitori cu dvs.Daca doresc cota parte din casa si teren,nu aveti cum sa-i faceti sa se razgandeasca.Puteti incerca in instanta,dar va trebuie un avocat care sa va reprezinte interesele.
Buna ziua,

In fata instantei de judecata puteti solicita atribuirea in proprietate a casei cu plata unei sulte catre ceilalti frati in masura in care suma echivalenta casei nu se compenseaza cu celelalte bunuri. aceasta solicitare poate fi luata in calcul daca alt mostenitor nu solicita pentru el atribuirea in natura a casei.

Cu stima,
av. Jasmine Oancea
Multumesc !
Faptul ca ei au beneficiat de terenuri timp de 20 de ani, nu cântărește? Casa este din chirpici fără utilități și are peste 60 de ani.

Cabinet de Avocat - Oancea Jasmine a scris:

Buna ziua,

In fata instantei de judecata puteti solicita atribuirea in proprietate a casei cu plata unei sulte catre ceilalti frati in masura in care suma echivalenta casei nu se compenseaza cu celelalte bunuri. aceasta solicitare poate fi luata in calcul daca alt mostenitor nu solicita pentru el atribuirea in natura a casei.

Cu stima,
av. Jasmine Oancea

angelica82, utilizator
Faptul ca ei au beneficiat de terenuri timp de 20 de ani, nu cântărește?

Nu, deloc. Trebuia sa fi dezbatut succesiunea.
daca ati foolosit casa si gradina pana acum, aveti sanse sa vi se atribuie cu plata sulte catre ceilalti daca e cazul.
daca va doriti casa, ar fi bine s afaceti dvs primul pas si sa cereti.
gi-jane2, moderator
Nu am inteles cati frati/surori sunteti.Puteti sa va intelegeti si in fata notarului nu neaparat in fata instantei de judecata. Daca ei au pretentii la casa si terenul aferent si dumneavoastra aveti drepturi asupra terenurilor. O solutie ar fi ca dvs sa renuntati la drepturile ce le aveti asupra terenurilor pe care le-au folosit iar ei sa renunte la drepturile asupra casei si gradinii.Sigur mai pot fi si alte solutii. Dar intelegerea aceasta se poate realiza si la notar fara sa ajungeti in instanta