Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua ! Abaterile disciplinare se pot lua in ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua ! Abaterile disciplinare se pot lua in considerare ...

Buna ziua !

Abaterile disciplinare se pot lua in considerare fara un proces verbal de constatare? (o dovada clara a abaterii)
O abatere disciplinara reprezinta o fapta ”comisa” ? Din cate stiam cuvantul ”comis” este folosit numai in cadrul Politiei si in terminologia de drept/juridica.

Multumesc !
Apelati la sindicat sau la un avocat, aveti acest drept.
În cursul cercetării disciplinare prealabile salariatul are dreptul să formuleze și să susțină toate apărările în favoarea sa și să ofere comisiei sau persoanei împuternicite să realizeze cercetarea toate probele și motivațiile pe care le consideră necesare, precum și dreptul să fie asistat, la cererea sa, de către un consultant extern specializat în legislația muncii sau de către un reprezentant al sindicatului al cărui membru este.