avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 814 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Plata concediu medical
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Plata concediu medical

Buna ziua,
Adeverința eliberată de AJPIS conține venitul net pe care angajata l-a obținut în CCC. Este normal să constituim baza de calcul CAS din acest venit net, înregistrat ca și venit brut? Mulțumesc!
Ultima modificare: Miercuri, 9 Noiembrie 2022
MariaRamona, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:11, 9 Noiembrie 2022
Da. potrivit OUG 158/2055 se ia in calcul cuantumul indemnizatiei CCC.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu medical AndreeaCristina03 AndreeaCristina03 Buna ziua, lucrez din februarie 2018 la firma in luna septembrie am avut 6 zile de concediu medical , mi-sa spus ca nu poate fi platit deoarece nu am stagiul ... (vezi toată discuția)
Calcul concediu medical dupa ccc1 Dana-Ion Dana-Ion Buna seara! As dori sa stiu cum se calculeaza concediul medical dupa CCC1. Sunt in urmatoarea situatie.: pe 28.08.2013 a incetat CCC1, iar dupa reluarea ... (vezi toată discuția)
Stagiu de cotizatie salariata insarcinata intoarsa din cic Loredana_84 Loredana_84 Buna ziua, Am o salariata care si-a reluat activitatea din concediu crestere copil in data de 09.03.2015. Aceasta este din nou insarcinata si are concediu ... (vezi toată discuția)