Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna dimineața! Se poate înceta contractul ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna dimineața! Se poate înceta contractul individual de munca ...

Buna dimineața! Se poate înceta contractul individual de munca doar in baza înștiințării primite de la casa de pensii privind emiterea deciziei de pensie anticipata?
Dacă scrie data comunicarii, atunci se poate inceta.
Comunicarea este sub forma unui tabel unde scrie nr deciziei și data emiterii acesteia. În acest caz se poate înceta?

Cornel Vasile a scris:

Dacă scrie data comunicarii, atunci se poate inceta.

luminitacon, utilizator
Comunicarea respectivă este de fapt o informare a angajatorului cu privire la emiterea deciziei de pensionare. Dacă nu aveți efectiv decizia de pensionare a angajatului, nu aveți temei legal de încetare de drept. Totuși, pentru ca angajatul să beneficieze de pensia anticipată, trebuie să vă comunice decizia de pensionare. În baza acesteia încetați contractul.
Angajatul nu este obligat sa se pensioneze anticipat chiar dacă s-a emis decizia. Trebuie să îl întrebați pe el dacă vrea să se pensioneze.
Unde scrie ca angajatoru trebuie sa intrebe asa ceva?