Forum Discuţii juridice Expertize judiciare şi ... Expertiza judiciara de evaluare imobiliara
Discuție deschisă în Expertize judiciare şi extrajudiciare

Expertiza judiciara de evaluare imobiliara

In Raportul de expertiza de evaluare imobiliara, expertul desemnat de catre instanta retine doua valori reprezentand lipsa de folosinta a imobilului, in sensul ca apar doua sume: una minima , sa zicem de 20.000 lei si una maxima de 40.000 lei.
Cum poate ajunge instanta la o concluzie avand doua valori ?
Este legala aceasta abordare, cu doua valori? Nu trebuia ca expertul sa faca o medie?

Trebuie sa cer refacerea expertizei?

Multumesc.
Indiferent de diferendele dintre experti si dintre organismele acestora,indiferent de pareri,pro sau contra uneia dintre variante,chiar indiferent de pozitia M.J.strict in cazul de fata,expertiza,trebuieste invalidata ,expertul necorespunzator ca pregatire,trebuie revocat si este imperativ necesara desemnarea un specialist in constructii
Am facut obiectiuni la raportul de expertiza contabila prin care am aratat punctual:
- lipsa calitatii de evaluator in constructii al expertului contabil (cerand instantei inlocuirea expertului si efectuarea altei expertize) aici am invocat prev.art.14 pct.1 din OG 2/00 si Scrisorile nr.1147/04 si nr.314/05 emise de catre MJ;
- am aratat ca expertiza practic nu raspunde la obiectivul fixat intrucat expertul contabil a prezentat doua valori (min.si max) fara sa precizeze doar o valoare unica;
- am mai criticat si modul defectuos de calcul al valorii lipsei de folosinţă efectuat de catre expertul conta, intrucat aceasta (lipsa de folosinta) trebuia calculată ca media ponderată a cuantumului chiriilor din care trebuia exclus valoarea minimă şi valoarea maximă urmând ca apoi, să se aplice coeficienţii de curs valutar.

Sa vad ce zice instanta: cica se pronunta prin Incheiere.
Nu este vorba despre obiectiuni la expertiza,este vorba despre invalidarea raportului efectuat de un nespecialist si efectuarea unei noi expertize ,cu acelasi obiective de catre un expert,specialist in constructii
Invalidarea raportului??? Temeiul de drept, va rog!
Sincer, eu nu am mai auzit asa ceva...
DanyD, utilizator
Nu invalidarea raportului ci contestarea lui in instanta, in totalitate, pe motivul lipsei de pregatire a celui care l-a intocmit si solicitarea unui expert ANEVAR aflat pe lista expertilor judiciari.