Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună ziua. Având în vedere modificările Codului ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună ziua. Având în vedere modificările Codului Muncii, începând ...

Bună ziua. Având în vedere modificările Codului Muncii, începând cu 1.01.2023, experții contabili, firmele de contabilitate autorizate CECCAR, pot efectua activități de salarizare, resurse umane, dacă nu au atestat de expert in legislația muncii?
Art. 341. [organizarea activității de resurse umane]
(1) Fiecare angajator are dreptul de a-și organiza activitatea de resurse umane și salarizare în următoarele moduri:
a) prin asumarea de către angajator a atribuțiilor specifice;
b) prin desemnarea unuia sau mai multor angajați cărora să le repartizeze, prin fișa postului, atribuții privind activitatea de resurse umane și salarizare;
c) prin contractarea unor servicii externe specializate în resurse umane și salarizare.
(2) Serviciile externe specializate în resurse umane și salarizare vor fi coordonate de către un expert în legislația muncii.
Mulțumesc!
Nu pot efectua asa ceva.