avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 659 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul, calculatorul meu şi ... Plata taxe persoana fizica/societate închirieri ...
Discuție deschisă în Dreptul, calculatorul meu şi internetul

Plata taxe persoana fizica/societate închirieri servere Buna ziua, sunt nou pe acest forum și am văzut ca sunt multe ...

Buna ziua, sunt nou pe acest forum și am văzut ca sunt multe persoane au găsit rezolvarea aici.

Doresc sa achiziționez niște echipamente(servere) ce ulterior vor fi listate gratuit pe un site din afara. Listarea lor este gratuită dar aceștia percep un comision de 25% din venit.
Întrebarea mea este cum as putea eu sa declar aceste venituri la anaf, dacă am nevoie de o societate sau pot face asta pe persoana fizica.
Dacă am nevoie de o societate pe ce cod caen as putea o inregistra(as prefera fără firma). Site ul imi oferă clientii, nu am legătura directa cu clientul, doar cu site ul. El imi livrează banii in cont etc.
Mulțumesc mult si aștept un răspuns. Sper ca am fost destul de explicit
Ultima modificare: Vineri, 25 Noiembrie 2022
Laurentiu1998, utilizator
Cel mai recent răspuns: adriandimitriu , utilizator 20:43, 29 Noiembrie 2022
depinde de serviciile pe care le asigurați: inchiriere spatiu, infrastructura, saas, iot, etc
adriandimitriu a scris:

depinde de serviciile pe care le asigurați: inchiriere spatiu, infrastructura, saas, iot, etc


Eu doar sunt plătit de site. Nu de clienti
Clienții plătesc site ul.
Închirierea nu este fizica. Este in Cloud.
Ultima modificare: Sâmbătă, 26 Noiembrie 2022
Laurentiu1998, utilizator
nu conteaza cine e clientul ci ceea ce faceti dvs. insa din raspuns rezulta cumva ca veti inchiria serverele fizice si atat. daca e asa, atunci: CAEN 7733.


adriandimitriu a scris:

nu conteaza cine e clientul ci ceea ce faceti dvs. insa din raspuns rezulta cumva ca veti inchiria serverele fizice si atat. daca e asa, atunci: CAEN 7733.


Din ce Știu eu poți vinde doar cu factura. Eu n am cum sa eliberez factura site ului
e motivul pentru care am scris CAEN-ul

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cod caen inchiriere echipamente medicale MonaGeorgescu MonaGeorgescu O societate comerciala cumpara un bun pe care il va inchiria unui centru de recuperare, este vorba de aparatura fizioterapie. Care este codul Caen necesar in ... (vezi toată discuția)
Alegere cod caen docmeniul it Dinu _ Dinu _ Ce cod CAEN credeti ca este potrivit pentru o activitate care consta in punerea la dispozitie a unei infrastructuri (server) catre clienti persoane juridice ... (vezi toată discuția)
Intermediere vanzare echipamente croitoru raluca croitoru raluca buna ziua o societate inregistrata in scopuri de tva in Romania achizitioneaza echipamente de la o societate din Italia pe care ulterior le vinde ... (vezi toată discuția)