avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 696 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Voi plăti impozit și cass pentru tichete?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Voi plăti impozit și cass pentru tichete?

daca eu sunt salariat din domeniul agricol si industria alimentara , pentru tichete de masa acordate si de Sf Nicolae voi mai plati impozit si CASS?
Ultima modificare: Luni, 5 Decembrie 2022
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: cata8 , utilizator 09:05, 6 Decembrie 2022
doar impozit daca sunt tichete de masa .
m-am exprimat gresit. Este vorba de tichete cadou> Imi cer scuze!
(4) Următoarele venituri nu sunt impozabile, în înțelesul impozitului pe venit:

în cazul cadourilor în bani şi/sau în natură, inclusiv tichetele cadou, oferite de angajatori, veniturile sunt neimpozabile, în măsura în care valoarea acestora pentru fiecare persoană în parte, cu fiecare ocazie din cele de mai jos, nu depăşeşte 300 lei:

(i) cadouri oferite angajaţilor, precum şi cele oferite pentru copiii minori ai acestora, cu ocazia Paştelui, Crăciunului şi a sărbătorilor similare ale altor culte religioase;

(ii) cadouri oferite angajatelor cu ocazia zilei de 8 martie;

(iii) cadouri oferite angajaţilor în beneficiul copiilor minori ai acestora cu ocazia zilei de 1 iunie.

Daca se dau cu alte ocazii decat cele de mai sus , sunt impozabile si cu contributii sociale ffind avantaje salariale.
multumesc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Tichete cadou elyss elyss Buna ziua Tichetele cadou oferite salariatilor pentru Paste se impoziteaza? Valoarea este de 150 lei / salariat. Limita de 150 lei neimpozabila este pentru ... (vezi toată discuția)
Tichete cadou vornicuelena vornicuelena Este corect daca se dau tichete cadou la salariati cu ocazia Craciunului in valoare de 150 ron neimpozabil? Pot fi acordate si in suma mai mare cu conditia sa ... (vezi toată discuția)
Impozitare tichete cadou mmarianne mmarianne Buna ziua, Cu ocazia zilei de 20 iulie - societatea noastra sarbatoreste ziua patronului spiritual, ocazie cu care a acordat salariatilor tichete cadou in ... (vezi toată discuția)