Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Voi plăti impozit și cass pentru tichete?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Voi plăti impozit și cass pentru tichete?

daca eu sunt salariat din domeniul agricol si industria alimentara , pentru tichete de masa acordate si de Sf Nicolae voi mai plati impozit si CASS?
george-neagu, moderator
doar impozit daca sunt tichete de masa .
m-am exprimat gresit. Este vorba de tichete cadou> Imi cer scuze!
(4) Următoarele venituri nu sunt impozabile, în înțelesul impozitului pe venit:

în cazul cadourilor în bani şi/sau în natură, inclusiv tichetele cadou, oferite de angajatori, veniturile sunt neimpozabile, în măsura în care valoarea acestora pentru fiecare persoană în parte, cu fiecare ocazie din cele de mai jos, nu depăşeşte 300 lei:

(i) cadouri oferite angajaţilor, precum şi cele oferite pentru copiii minori ai acestora, cu ocazia Paştelui, Crăciunului şi a sărbătorilor similare ale altor culte religioase;

(ii) cadouri oferite angajatelor cu ocazia zilei de 8 martie;

(iii) cadouri oferite angajaţilor în beneficiul copiilor minori ai acestora cu ocazia zilei de 1 iunie.

Daca se dau cu alte ocazii decat cele de mai sus , sunt impozabile si cu contributii sociale ffind avantaje salariale.
multumesc.