avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 623 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... În urma unei discuții telefonice cu asistenta ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

În urma unei discuții telefonice cu asistenta directorului, ...

În urma unei discuții telefonice cu asistenta directorului, am intrebat-o de ce în luna Noiembrie, când am anunțat-o că solicit efectuarea de zile de CO în Decembrie, nu și-a dat seama să mi spună că începând cu data de 20 Dec. nu se aprobă CO. La 5 min m-am sunat să-i dau notă explicativă că am făcut-o incapabilă! Acest cuvânt nu l am folosit în discuția cu ea.
Eu consider că nu am ptr ce să dau această notă explicativă ptr că nu am încălcat atribuțiile ce îmi revin conf.fișa postului.
Vă mulțumesc mult!
Cel mai recent răspuns: DlGoe , utilizator 04:39, 9 Decembrie 2022
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Asistenta are atribuții în sensul de a solicita acea nota?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu știu ce conține fișa postului a acesteia, dar posibil să aibă dreptul să ceară o notă explicativă în cazul în care un angajat nu își îndeplinește atribuțiile de serviciu.
Dar ptr a cere că i s -a părut ei că am jignit-o ( ceea ce nu este adevărat), dar trebuie să și demonstreze.
Mulțumesc mult!
2 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Faceti-i o nota explicativa in care explicati ca nu ati folosit cuvantul in cauza.
Apoi depuneti la director o solicitare de nota explicativa din partea secretarei referitor la necomunicarea perioarei de interdictie de concediu.
Zilele de CO din decembrie le-ati prins anul trecut in planificarea anuala, conform codului muncii?
Programare/planificare CO ptr anul 2022 nu s a făcut.
Fiecare angajat anunță la sfârșitul unei luni ptr luna următoare perioada de CO.
Vă mulțumesc!
Vă doresc o zi plăcută tuturor!
Ultima modificare: Joi, 8 Decembrie 2022
emy_crys, utilizator
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Era bine cred sa faceti o cerere de concediu scrisa, care putea fi aprobata sau nu. Iar pentru nota explicatva ii puteti SPUNE sa faca aceasta solicitare in scris si ii veti raspunde in consecinta tot in scris prin registratura. Aceste hartii pot fi necesare in cazul unui litigiu de munca. Azi piata fortei de munca este favorabila salariatului.

Alte discuții în legătură

Referat lucica_claudia lucica_claudia Exemplu: Unui angajatt i se transmite verbal de catre responsabilul cu resursele umane ca trebuie sa dea nota explicativa in urma unui referat facut de catre ... (vezi toată discuția)
Care act trebuie să fie primul ? oanaportar oanaportar Care act trebuie să fie primul ? Bună seara ! Un angajat este cercetat disciplinar...... Și - a depus Demisia.... și a început Preavizul... ... (vezi toată discuția)
Acte schimbare loc de munca usser123 usser123 Buna ziua, Va rog daca se poate sa imi spuneti ce acte imi pot cere/sau au dreptul sa imi ceara la noul loc de munca, de la fostul loc de munca. Va ... (vezi toată discuția)