avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 454 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... În urma unei discuții telefonice cu asistenta ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

În urma unei discuții telefonice cu asistenta directorului, ...

În urma unei discuții telefonice cu asistenta directorului, am intrebat-o de ce în luna Noiembrie, când am anunțat-o că solicit efectuarea de zile de CO în Decembrie, nu și-a dat seama să mi spună că începând cu data de 20 Dec. nu se aprobă CO. La 5 min m-am sunat să-i dau notă explicativă că am făcut-o incapabilă! Acest cuvânt nu l am folosit în discuția cu ea.
Eu consider că nu am ptr ce să dau această notă explicativă ptr că nu am încălcat atribuțiile ce îmi revin conf.fișa postului.
Vă mulțumesc mult!
Cel mai recent răspuns: DlGoe , utilizator 04:39, 9 Decembrie 2022
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nota explicativă este un drept, nu o obligație. Cel ce este acuzat de cineva, o persoană, o entitate, etc., în drept de a aplica o sancțiune, are dreptul de a fi ascultat - audiatur et altera pars -.. Lipsa notei explicative este un început de contestare a măsurii luate pe motiv de lipsire de apărare. Pe de altă parte, prezența notei explicative dă posibilitatea unor răstălmăciri, motiv pentru care mulți refuză să o dea.
Deci nu o băgați în seamă pe d-na secretară. Așteptați să vedeți ce face; nu uitați, cine vorbește primul, pierde!

emy_crys a scris:

În urma unei discuții telefonice cu asistenta directorului, am intrebat-o de ce în luna Noiembrie, când am anunțat-o că solicit efectuarea de zile de CO în Decembrie, nu și-a dat seama să mi spună că începând cu data de 20 Dec. nu se aprobă CO. La 5 min m-am sunat să-i dau notă explicativă că am făcut-o incapabilă! Acest cuvânt nu l am folosit în discuția cu ea.
Eu consider că nu am ptr ce să dau această notă explicativă ptr că nu am încălcat atribuțiile ce îmi revin conf.fișa postului.
Vă mulțumesc mult!

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Vă mulțumesc mult!
Din pacate cererile ( de orice natură), se fac verbal sau pe grupul de whatsapp, iar ptr CO se înregistrează de către asistent manager/ manager zona și se primește confirmarea pe email.
Angajații nu au acces la sediul central, nici măcar o adresă de mail, nr telefon, totul trece prin această asistenta apoi manager zonă.
Acesta este și motivul pentru care își permite să ceară ce li se pare deranjant atunci când un angajat cere o motivare ptr un refuz, mai ales dacă le spui în față.
Funcționează al naibii de bine "pupincuriști" (scuze ptr expresie dar este adevărul).
Vă doresc o zi frumoasă!
Vă mulțumesc!
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nota explicativa se solicita de catre seful de departament, in urma unui referat care trebuie adus la cunostinta. Nu poate oricine sa ceara oricui nota explicativa.
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu are nicio valoare acea nota ... baza legala pentru a solicita asa ceva este Regulamentul Intern sau atributiile celui care va solicita ...
Ultima modificare: Joi, 8 Decembrie 2022
Cornel Vasile, Consilier juridic
3 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
@emy Terminati cu pr*stiile! Ignorati-o pur si simplu! Daca totusi va mai bate la cap, cereti-i sa vi se adreseze in scris!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Referat lucica_claudia lucica_claudia Exemplu: Unui angajatt i se transmite verbal de catre responsabilul cu resursele umane ca trebuie sa dea nota explicativa in urma unui referat facut de catre ... (vezi toată discuția)
Care act trebuie să fie primul ? oanaportar oanaportar Care act trebuie să fie primul ? Bună seara ! Un angajat este cercetat disciplinar...... Și - a depus Demisia.... și a început Preavizul... ... (vezi toată discuția)
Acte schimbare loc de munca usser123 usser123 Buna ziua, Va rog daca se poate sa imi spuneti ce acte imi pot cere/sau au dreptul sa imi ceara la noul loc de munca, de la fostul loc de munca. Va ... (vezi toată discuția)