Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... În urma unei discuții telefonice cu asistenta ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

În urma unei discuții telefonice cu asistenta directorului, ...

În urma unei discuții telefonice cu asistenta directorului, am intrebat-o de ce în luna Noiembrie, când am anunțat-o că solicit efectuarea de zile de CO în Decembrie, nu și-a dat seama să mi spună că începând cu data de 20 Dec. nu se aprobă CO. La 5 min m-am sunat să-i dau notă explicativă că am făcut-o incapabilă! Acest cuvânt nu l am folosit în discuția cu ea.
Eu consider că nu am ptr ce să dau această notă explicativă ptr că nu am încălcat atribuțiile ce îmi revin conf.fișa postului.
Vă mulțumesc mult!
Nota explicativă este un drept, nu o obligație. Cel ce este acuzat de cineva, o persoană, o entitate, etc., în drept de a aplica o sancțiune, are dreptul de a fi ascultat - audiatur et altera pars -.. Lipsa notei explicative este un început de contestare a măsurii luate pe motiv de lipsire de apărare. Pe de altă parte, prezența notei explicative dă posibilitatea unor răstălmăciri, motiv pentru care mulți refuză să o dea.
Deci nu o băgați în seamă pe d-na secretară. Așteptați să vedeți ce face; nu uitați, cine vorbește primul, pierde!

emy_crys a scris:

În urma unei discuții telefonice cu asistenta directorului, am intrebat-o de ce în luna Noiembrie, când am anunțat-o că solicit efectuarea de zile de CO în Decembrie, nu și-a dat seama să mi spună că începând cu data de 20 Dec. nu se aprobă CO. La 5 min m-am sunat să-i dau notă explicativă că am făcut-o incapabilă! Acest cuvânt nu l am folosit în discuția cu ea.
Eu consider că nu am ptr ce să dau această notă explicativă ptr că nu am încălcat atribuțiile ce îmi revin conf.fișa postului.
Vă mulțumesc mult!

Din pacate cererile ( de orice natură), se fac verbal sau pe grupul de whatsapp, iar ptr CO se înregistrează de către asistent manager/ manager zona și se primește confirmarea pe email.
Angajații nu au acces la sediul central, nici măcar o adresă de mail, nr telefon, totul trece prin această asistenta apoi manager zonă.
Acesta este și motivul pentru care își permite să ceară ce li se pare deranjant atunci când un angajat cere o motivare ptr un refuz, mai ales dacă le spui în față.
Funcționează al naibii de bine "pupincuriști" (scuze ptr expresie dar este adevărul).
Vă doresc o zi frumoasă!
Vă mulțumesc!
Nota explicativa se solicita de catre seful de departament, in urma unui referat care trebuie adus la cunostinta. Nu poate oricine sa ceara oricui nota explicativa.
Nu are nicio valoare acea nota ... baza legala pentru a solicita asa ceva este Regulamentul Intern sau atributiile celui care va solicita ...
Cornel Vasile, Consilier juridic
@emy Terminati cu pr*stiile! Ignorati-o pur si simplu! Daca totusi va mai bate la cap, cereti-i sa vi se adreseze in scris!