avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 581 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mi se cere carte funciara pentru apartamentul cu 2 ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mi se cere carte funciara pentru apartamentul cu 2 camere ipotecat ...

Mi se cere carte funciara pentru apartamentul cu 2 camere ipotecat la banca dar pentru care am achitat deja toate datriile s vreau sa il scot de la ipoteca. Este legal asa ceva, sa fac cadastru acum dupa ce am terminat cu datoriile ?
Mulțumesc!
Cel mai recent răspuns: Valerpopic , utilizator 20:20, 9 Decembrie 2022
Da, este legal.
Ipoteca se radiază din cartea funciara. Pe care, trebuie sa o aveți.
Este obligația și interesul dumneavoastră să cereți ridicarea ipotecii, ca să aveți de acum înainte imobilul liber de sarcini.
Da. Asta cer. Dar de ce trebuie sa fac cadastru care costa 700 lei acum dupa ce am platit tot mai ales ca nu vind apartamentul. Asta era intrebarea

Dapix a scris:

Este obligația și interesul dumneavoastră să cereți ridicarea ipotecii, ca să aveți de acum înainte imobilul liber de sarcini.

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Atunci, nu il faceti. Stati asa.
Faceti confuzie. Nu trebuie refacut cadastrul. Scoateti extrasul de Carte funciara de la oficiul de cadastru.
Scapati de ipoteca, altfel... belelele curg.

Ultima modificare: Vineri, 9 Decembrie 2022
Valerpopic, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cadastru si intabulare de la fostul proprietar bogdan1709 bogdan1709 Buna ziua, In urma cu 6 ani am achizitionat un apartament. Fostii proprietari au facut cadastru si intabularea atunci. Acum doresc sa vand apartamentul si ... (vezi toată discuția)
Apartament ipotecat popamaryi popamaryi Buna ziua! va rog sa ma ajutati! Vreau sa cumpar un apartament ipotecat dar nu stiu care sunt demersurile! Va rog sa imi spuneti ce este de facut! Va ... (vezi toată discuția)
Carte funciara SPIREA SPIREA Cu siguranta proprietatea mea dispune de un nr la cartea funciara doar ca eu nu-l cunosc.In cazul in care nu am cadastrul si intabularea facuta si nu cunosc ... (vezi toată discuția)