Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mi se cere carte funciara pentru apartamentul cu 2 ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mi se cere carte funciara pentru apartamentul cu 2 camere ipotecat ...

Mi se cere carte funciara pentru apartamentul cu 2 camere ipotecat la banca dar pentru care am achitat deja toate datriile s vreau sa il scot de la ipoteca. Este legal asa ceva, sa fac cadastru acum dupa ce am terminat cu datoriile ?
Mulțumesc!
Da, este legal.
Ipoteca se radiază din cartea funciara. Pe care, trebuie sa o aveți.
Este obligația și interesul dumneavoastră să cereți ridicarea ipotecii, ca să aveți de acum înainte imobilul liber de sarcini.
Da. Asta cer. Dar de ce trebuie sa fac cadastru care costa 700 lei acum dupa ce am platit tot mai ales ca nu vind apartamentul. Asta era intrebarea

Dapix a scris:

Este obligația și interesul dumneavoastră să cereți ridicarea ipotecii, ca să aveți de acum înainte imobilul liber de sarcini.

Atunci, nu il faceti. Stati asa.
Faceti confuzie. Nu trebuie refacut cadastrul. Scoateti extrasul de Carte funciara de la oficiul de cadastru.
Scapati de ipoteca, altfel... belelele curg.

Valerpopic, utilizator