Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... am fost astazi la primarie sa platesc impozitul si ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

am fost astazi la primarie sa platesc impozitul si ...

buna seara
am fost astazi la primarie sa platesc impozitul si nu am putut sa il platesc din cauza amenzi fostului sot,mi se spune sa o platesc si dupa platesc impozitul ,dar eu nu vreau sa io platesc pentru ca de 1 an si 3 luni ma lasat singura cu un copil bolnav .Ce pot sa fac sa ii trimeata lui amenda unde locuieste acuma , mentionez ca are domiciliul la mine multumesc
Exista dispozitie expresa in codul fiscal care prevede fara exceptii sau derogari ordinea de plata a obligatiilor catre stat
Regula prevede ca se achita debitele in ordinea vechimii cu penalitatile aferente si ulterior se solutioneaza cereri ale contribuabilului
este fara excepti, dar in cazul lui nu merita sa io platesc pentru ca nu ma ajutat cu nimic cu copilul eu mam luptat cu el peste tot , la medic la scoala nu sa interesat de el de loc , umbla numai beat pe el il intereseaza doar cand bag divortul in rest nimic
nicoletadede, utilizator
Puteti merge in audienta la primar si sa-i expuneti situatia.Poate face o exceptie si va ajuta
am incercat asa nu merge
nicoletadede, utilizator
Amenzile sunt personale. Dacă este amenda fostului soț, nu vă afectează pe dvs, dacă bunurile pentru care doriți să plătiți impozitul sunt pe numele dvs. Dacă sunt tot pe numele fostului soț, nu se poate plăti impozitul înainte de plata amenzii respective, indiferent cine pune banii.