Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Dducerea de bază pe salariu
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Dducerea de bază pe salariu

Bună ziua până la urmă deducerea de bază pe salariu se face la unul din părinții sau la amândoi. Noi avem doi copii și eu și soția suntem angajați. Aștept un răspuns cu respect
george-neagu, moderator
la amandoi se acorda acolo unde aveti functia de baza .

Pentru copiii minori ai contribuabililor, suma reprezentând deducerea personală de bază se atribuie fiecărui contribuabil în întreţinerea căruia/cărora se află aceştia.

Salariatii au dreptul la deducerea din venitul net lunar din salarii a unei sume sub formă de deducere personală, acordată pentru fiecare lună a perioadei impozabile numai pentru veniturile din salarii la locul unde se află funcţia de bază.
Grama Cornel - Consultant fiscal, Consultant fiscal
Mai am o întrebare cum știu care este deducerea personală de bază? Precizez că eu lucrez la o societate comerciala pe acțiuni ,acționar fiind statul și soția la o școală că îngrijitoare. Azi am primit niște hârtii de la firmă și îmi ziceau că îi ptr deducere ptr copii și se acordă numai la un părinte de anul ăsta.

Grama Cornel - Consultant fiscal a scris:

la amandoi se acorda acolo unde aveti functia de baza .

Pentru copiii minori ai contribuabililor, suma reprezentând deducerea personală de bază se atribuie fiecărui contribuabil în întreţinerea căruia/cărora se află aceştia.

Salariatii au dreptul la deducerea din venitul net lunar din salarii a unei sume sub formă de deducere personală, acordată pentru fiecare lună a perioadei impozabile numai pentru veniturile din salarii la locul unde se află funcţia de bază.

Cred ca se refera la deducerea suplimentara :
" (10) Deducerea personală suplimentară se acordă astfel:

b) 100 de lei lunar pentru fiecare copil cu vârsta de până la 18 ani, dacă acesta este înscris într-o unitate de învăţământ, părintelui care realizează venituri din salarii, indiferent de nivelul acestora."

(12) În cazul în care copilul este întreţinut de ambii părinţi, deducerea personală suplimentară prevăzută la alin. (10) lit. b) se acordă unuia dintre părinţi prin prezentarea documentului care atestă înscrierea copilului într-o unitate de învăţământ şi a unei declaraţii pe propria răspundere din partea părintelui beneficiar.

(13) În situaţia în care părintele desfăşoară activitate la mai mulţi angajatori, în plus faţă de documentele prevăzute la alin. (12), părintele care beneficiază de deducerea personală suplimentară prevăzută la alin. (10) lit. b) are obligaţia să declare că nu beneficiază de astfel de deduceri de la un alt angajator.
Grama Cornel - Consultant fiscal, Consultant fiscal