avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 773 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Dducerea de bază pe salariu
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Dducerea de bază pe salariu

Bună ziua până la urmă deducerea de bază pe salariu se face la unul din părinții sau la amândoi. Noi avem doi copii și eu și soția suntem angajați. Aștept un răspuns cu respect
Ultima modificare: Miercuri, 4 Ianuarie 2023
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Grama Cornel - Consultant fiscal , Consultant fiscal 20:56, 4 Ianuarie 2023
la amandoi se acorda acolo unde aveti functia de baza .

Pentru copiii minori ai contribuabililor, suma reprezentând deducerea personală de bază se atribuie fiecărui contribuabil în întreţinerea căruia/cărora se află aceştia.

Salariatii au dreptul la deducerea din venitul net lunar din salarii a unei sume sub formă de deducere personală, acordată pentru fiecare lună a perioadei impozabile numai pentru veniturile din salarii la locul unde se află funcţia de bază.
Ultima modificare: Miercuri, 4 Ianuarie 2023
Grama Cornel - Consultant fiscal, Consultant fiscal
Mai am o întrebare cum știu care este deducerea personală de bază? Precizez că eu lucrez la o societate comerciala pe acțiuni ,acționar fiind statul și soția la o școală că îngrijitoare. Azi am primit niște hârtii de la firmă și îmi ziceau că îi ptr deducere ptr copii și se acordă numai la un părinte de anul ăsta.

Grama Cornel - Consultant fiscal a scris:

la amandoi se acorda acolo unde aveti functia de baza .

Pentru copiii minori ai contribuabililor, suma reprezentând deducerea personală de bază se atribuie fiecărui contribuabil în întreţinerea căruia/cărora se află aceştia.

Salariatii au dreptul la deducerea din venitul net lunar din salarii a unei sume sub formă de deducere personală, acordată pentru fiecare lună a perioadei impozabile numai pentru veniturile din salarii la locul unde se află funcţia de bază.


Cred ca se refera la deducerea suplimentara :
" (10) Deducerea personală suplimentară se acordă astfel:

b) 100 de lei lunar pentru fiecare copil cu vârsta de până la 18 ani, dacă acesta este înscris într-o unitate de învăţământ, părintelui care realizează venituri din salarii, indiferent de nivelul acestora."

(12) În cazul în care copilul este întreţinut de ambii părinţi, deducerea personală suplimentară prevăzută la alin. (10) lit. b) se acordă unuia dintre părinţi prin prezentarea documentului care atestă înscrierea copilului într-o unitate de învăţământ şi a unei declaraţii pe propria răspundere din partea părintelui beneficiar.

(13) În situaţia în care părintele desfăşoară activitate la mai mulţi angajatori, în plus faţă de documentele prevăzute la alin. (12), părintele care beneficiază de deducerea personală suplimentară prevăzută la alin. (10) lit. b) are obligaţia să declare că nu beneficiază de astfel de deduceri de la un alt angajator.
Ultima modificare: Miercuri, 4 Ianuarie 2023
Grama Cornel - Consultant fiscal, Consultant fiscal

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Deducere de baza si deducere suplimentara carpaho carpaho Conform - Codul fiscal 2016 ART. 77 - Deducere personală (1) Persoanele fizice prevăzute la art. 59 alin. (1) lit. a) şi alin. (2) au dreptul la deducerea ... (vezi toată discuția)
Ordonanta 16/2022 referitoare la deducerea din impozit. buna ... elena-preda elena-preda Ordonanta 16/2022 referitoare la deducerea din impozit. Buna ziua, Am un ccopil de 12 ani, fapt pe care voi beneficia de deducerea de 100 lei din impozit. ... (vezi toată discuția)
Deducere de baza si deducere suplimentara carpaho carpaho Daca 2 salariati (mama si tata) lucreaza la acelasi angajator amandoi beneficiaza de deducere suplimentara? Daca 1 angajat (tata sau mama) lucreaza la un ... (vezi toată discuția)