Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Actiune contencios administrativ pentru recuperare ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Actiune contencios administrativ pentru recuperare CASS pensie

Buna seara. In cazul unei actiuni in contencios administrativ intre o persoana fizica si statul (referitor la decizia CCR privind retinerea CASS pentru pensiile peste 4000 lei), pot sa cer obligarea paratilor la plata dobanzilor legale aferente sumelor reținute cu titlu de contribuții la asigurarile de sanatate? Daca da, trebuie sa mentionez eu suma sau este sabilita de catre instanta? De asemenea, trebuie sa mentionez eu ce tip de dobanda este, remuneratorie / penalizatoare?
Deciziile CCR produc efecte pentru viitor.
Ar trebui sa analizati acest aspect cu atentie.

Daca va mai retin bani si dupa decizia CCR aveti de analizat situatia juridica dar fara dobanzi.
Buna seara. Multumesc pentru raspuns. Deci sa inteleg ca nu putem recupera sumele retinute inainte de decizia CCR pe anul 2022?
Mie asa îmi rezulta.