Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Bună ziua. Astăzi am observat ca am uitat sa ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Bună ziua. Astăzi am observat ca am uitat sa plătesc rovinieta ...

Bună ziua. Astăzi am observat ca am uitat sa plătesc rovinieta din Martie 2022... Nu mi a venit nici o amenda acasa
Am citit ca dacă nu primesc nimic după 4 luni se prescrie
Dacă nu am primit nimic acasă sa ma înștiințeze amenda e valabila? Ca din câte am citit trebuia sa fiu înștiințat. Mulțumesc
dany2605, utilizator
daca stiti ca a-ti circulat atata timp fara rovinieta e posibil sa vina mai multe amenzi ,,,de cate ori v-a prins camera fara rovinieta ,a inregistrat ,,sa nu credeti ca va iarta,,,sa va spun un caz cunoscut ,,,in italia ,,in fiecare dimineata aproape,,,circula cu scuterul pe banba bus ,,ca celelalte era aglomerate ,,,,cand a venit de plata ,,ia venit vreo 6000 euro ,,,,distractia costa

EmanuelaCraciun a scris:

Cred că undeva este o greșeală. Exemplific. De regulă soțul face rovinieta pe un an. Nu ne-am dat seama că a expirat,am plecat împreună la drum. In luna august 2022 A fost surprins de camere in localitatea Călugăreni . Abia după 2 zile când am ajuns acasă am verificat și am realizat că este expirata. Iar amenda am primit -o in luna noiembrie 2022. Până la urmă fiecare face ce vrea ? Daca trebuie înștiințare in maxim 2 luni...de ce nu se respecta legea pt toata lumea?

Nu este nicio greșeală. Am pățit-o și eu în feb. 2020. Deși, de regulă, sunt foarte atent cu termenele, am circulat cu mașina prin zonă unde există cameră pentru rovinietă la o zi după ce-mi expirase rovinieta pe un an. Procesul verbal de contravenție l-am primit în luna iulie (deci după 5 luni). Fusese emis cu 5 zile înainte de expirarea termenului de 4 luni. N-am avut încotro și am plătit amenda.
Bună ziua!Pentru cine cunoaste există și zone unde șoferii sunt avertizați de controlul rovinietei,dar nu sunt camere.Am un prieten care a căutat un sistem de supraveghere (gen camere video) (nu a găsit nimic).A circulat cineva prin astfel de zone fara rovinieta și a fost amendat?
DeeRox, utilizator

Articolul 9
(8) În intervalul de la data săvârșirii contravenției până la data comunicării procesului-verbal de constatare a contravenției nu se pot încheia alte procese-verbale de constatare a contravenției pentru lipsa rovinietei valabile pentru același vehicul.
Asta e legea deci nu are cum sa vina mai multe
Nu noi facem legea, noi o respectam și plătim dacă am greșit dar în limita legi
alin8 a scris:

daca stiti ca a-ti circulat atata timp fara rovinieta e posibil sa vina mai multe amenzi ,,,de cate ori v-a prins camera fara rovinieta ,a inregistrat ,,sa nu credeti ca va iarta,,,sa va spun un caz cunoscut ,,,in italia ,,in fiecare dimineata aproape,,,circula cu scuterul pe banba bus ,,ca celelalte era aglomerate ,,,,cand a venit de plata ,,ia venit vreo 6000 euro ,,,,distractia costa