Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Impozit brokeri piata capital
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Impozit brokeri piata capital

Buna. Dupa aceste schimbari de fiscalitate care prevad ca brokerii pe piata de capital inregistrati in Romania sa retina impozit la sursa, cu acele cote de impozitare de 1 si 3 la suta, as fi curios daca cineva alege sa foloseasca un broker ca etoro, care nu e inregistrat in Romania, pe langa faptul ca aceea persoana va trebui sa declare impozitul explicit, se aplica acele cote de impozit reduse de 1,3 la suta ?
In acest caz daca brokerul nu e din Romania se aplica impozitul de 10% ca pana acum. si se va depune Declaratia unica cu venituri din investitii din strainatate.