Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Asemanare denumire marca inregistrata
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Asemanare denumire marca inregistrata

Am o intreprindere individuala si un cont de business de facebook din 2015, sub denumirea CreativeArtCursuriPicturaCopii, pe sigla apare ca "Creative-Art" (scris in engleza).
De o luna si jumate cineva a inregistrat ca si marca denumirea "CreativART" (scris in romana) si m-a informat (amenintat ) printr-o postare in review ca as incalca legea deoarece ar fi similara cu marca inregistrata.
Ar trebui sa schimb denumirea sau nu? Exista un timp limita de conformare in acest sens? (mentionez ca eu nu produc/comercializez nimic doar prestez servicii (ore de pictura).
Va multumesc.
idmagnat, utilizator
verificati mai intai in BOPI pentru ce domenii si-a inregistrat persoana marca si daca si-a inregistrat-o.