Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Chirie intre coproprietari
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Chirie intre coproprietari

Chirie intre coproprietari.
Buna ziua, dețin 80% dintr-un apartament în urma unei moșteniri unde locuiesc singur. 20% este deținut de către fratele meu. În acest moment el ar avea nevoie de bani dar totuși nu vrea sa vândă partea. Se gândește să îmi impuna chirie pentru cota lui spunând că nu locuiește Si eu sunt obligat să îi plătesc 20% dintr-o chirie la prețul pieței. Este vreun temei legal? Dețin 80%, ma poate obliga legea sa fiu chirias la mine in casa? Legal daca sunt majoritar în procente are dreptul sa intre in apartament fara acordul meu? În lipsa mea? Mentionez ca doreste chirie dar nu contribuie la plata întreținerii în raport cu a sa cota de 20% tot asa spunând că el nu locuiește... "păi esti proprietar si ar trebui să plătești ii raspund eu mereu "
Mergeți la.un avocat ca sa va explice cum decurge procesul,ce soluții sunt dacă va este atribuit bunul și prin absurd nu dorește sa încaseze sulta etc.Din punct de vedere juridic e relativ banala speta dvs iar afirmațiile fratelui au relevanta 0.Justitia nu funcționează după cum își imaginează sau visează fratele dvs,aveți toate șansele.. de a rezolva..
Da, e de mers la un avocat ca nu e cazul sa plecati urechea la ce zice fratele. Daca instanta va atribuie casa, dvs ii dati banii prin executor, se consemneaza la cec suma.
Petrecere poate da si 10 zile, dar nu in casa aia daca nu il lasati sa intre .
Daca cereti partajul, fratele o sa aiba surpriza vietii lui cand o sa constate ca ce crede el ( ce credeti si dvs , de altfel, respectiv ca " nu poate fi obligat sa vanda") , nu are legatura cu realitatea .
El nu va fi obligat sa vanda, nu va vinde, impartiti un bun cf cotelor si pt ca nu se poate taia in feliute, nu se imparte comod in natura, raman 3 variante de imparțeala, fie vi se atribuie dvs si ii dati sulta, fie i se atribuie lui si va da sulta, fie daca nimeni nu vrea casa sau nu poate plati sulta celuilalt, se vinde si se impart banii cf cotelor...
gi-jane2, moderator
Va multumesc! O ultima intrebare si am toate informatiile până în acest moment. Cum poate invoca lipsa de folosință a imobilului ?cat timp are cheie de la usa si cartela interfon si el nu vrea sa vina .... Ca mai nou asta e motivul pt care cere chirie ca el nu se foloseste . Dar eu nu ii interzic accesul el are cheie si nu este vina mea ca nu dorește să intre în proprietatea sa. Am inteles ca trebuie sa dovedească in instanta faptul că nu a avut acces si aici este situația penibila . Ce face? Arunca cheile si spune ca nu i-am oferit? Cand dorește să intre în casa , daca va avea vreodata această intenție, trebuie sa ma anunte? Eu avand 80% cota

gi-jane2 a scris:

Da, e de mers la un avocat ca nu e cazul sa plecati urechea la ce zice fratele. Daca instanta va atribuie casa, dvs ii dati banii prin executor, se consemneaza la cec suma.
Petrecere poate da si 10 zile, dar nu in casa aia daca nu il lasati sa intre .
Daca cereti partajul, fratele o sa aiba surpriza vietii lui cand o sa constate ca ce crede el ( ce credeti si dvs , de altfel, respectiv ca " nu poate fi obligat sa vanda") , nu are legatura cu realitatea .
El nu va fi obligat sa vanda, nu va vinde, impartiti un bun cf cotelor si pt ca nu se poate taia in feliute, nu se imparte comod in natura, raman 3 variante de imparțeala, fie vi se atribuie dvs si ii dati sulta, fie i se atribuie lui si va da sulta, fie daca nimeni nu vrea casa sau nu poate plati sulta celuilalt, se vinde si se impart banii cf cotelor...

nu poate dovedi ca nu il lasati sa intre, asa ca nu poate cere despagibiri pt lipsa de folosinta.
dat fiind faptul ca dvs locuiti acolo, e frumos sa anunte, el nu poate intra fara permisiunea dvs, teoretic. Asta nu are legatura cu cat are fiecare cota, ci cu domiciliul, daca dvs locuiti acolo si el nu
Hotararea definitiva a instantei este obligatorie pentru parti si se poate pune in aplicare prin executorul judecatoresc, adica si cu de-a sila.