Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Unui consilier primar i se pot da prin nota interna ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Unui consilier primar i se pot da prin nota interna atribuții ...

Unui consilier primar i se pot da prin nota interna atribuții specifice funcțiilor publice , mai exact consilier in cadrul compartimentului Contabilitate ( casierie ) ?
Eu zic că nu. Codul Administrativ, art. 541 prevede că:
(2) Rolul personalului contractual care ocupă funcţiile prevăzute la art. 539 lit. c) ( cele încadrate în cabinetele demnitarilor şi aleşilor locali şi în cadrul cancelariei prefectului) este de a-l sprijini pe demnitarul sau alesul local la cabinetul căruia este încadrat, respectiv pe prefectul în a cărui cancelarie este încadrat, în realizarea activităţilor direct rezultate din exercitarea atribuţiilor care îi sunt stabilite prin Constituţie sau prin alte acte normative.

Ori casieria nu are nimic de-a face cu sprijinirea primarului în activitatea sa.

Plus că delegarea de atribuții se face prin dispoziție, nicidecum prin notă internă.