avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 552 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună seara! Ca părinte, mi am sprijinit financiar ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună seara! Ca părinte, mi am sprijinit financiar fiul pentru ...

Bună seara!
Ca părinte, mi am sprijinit financiar fiul pentru achiziționarea unui apartament, astfel: 1.000 euro (anteprecontract) + 15% avans. din valoarea apartamentului (restul credit bancar pe 30 de ani) + 2.000 euro (acte notar, cheltuieli bancare) + mobilat și utilat complet, modern (apartament cu 3 camere).
În acest an se căsătorește, este posibil ca bunurile achiziționate înainte de căsătorie sa rămână bunuri proprii?
Viitoarea nora s a mutat deja în apartament, ba chiar a luat-o în spatiu ( acum are buletin pe adresa respectiva)..
Țin sa menționez ca și ea are un loc de munca și tot spune ca după căsătorie are dreptul și ea la apartament și nu îmi explic cum...mai ales ca este și însărcinată și naște la aproximativ 3 luni după nunta.
Cum trebuie sa procedam?
Mulțumesc, anticipat!
Cel mai recent răspuns: lilivasiliu , utilizator 11:02, 14 Februarie 2023
6 din 6 utilizatori consideră
acest răspuns util
Bunul rămâne propriu si dupa casatorie, deci nu are niciun drept, doar viseaza doamna. Daca cumva creditul e pe numele lui, doamna va avea un drept de creanta pt ratele platite impreuna.
Bunurile pot deveni comune si prin conventie matrimoniala, fie ca adopta la casatorie regimul comunitatii conventionale de bunuri, fie il schimba pe parcursul casatoriei dupa minim un an si include prin conventie matrimoniala la notar incheiata ,in comunitatea de bunuri, casa si creditul. Astea daca banca e de acord si bineinteles, fiul.

Banuiesc ca fiul a facut creditul, nu?
Ultima modificare: Sâmbătă, 21 Ianuarie 2023
gi-jane2, moderator
Bună dimineața!
Într adevăr fiul a făcut creditul!
Și, ar fi corect dacă înainte de căsătorie ar merge la un notar sa facă acea convenție?
El plătește și ratele, dar banii fiind la comun....îmi este teamă, tot ii mentioneaza acest aspect...."ca are și ea dreptul după căsătorie...iară el chiar crede".
Are drept de creanță numai pentru ca se vor căsătorie și sunt banii la comun?
Faptul ca l am ajutat, nu mai contează?
Spuneți mi, va rog care ar fi pașii legali care trebuie parcursi?
Mulțumesc anticipat!

Ultima modificare: Duminică, 22 Ianuarie 2023
gi-jane2, moderator
5 din 5 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pt a raspunde, se apasa pe "raspunde, nu pe "citeaza". Butonul e pe pagina ,in josul ecranului, pe banda portocalie.

Va ziceam ca doar daca vrea fiul sa fie bun comun, merg la notar pt conventie.
Daca nu merge si se casatoresc sub regimul comunitatii legale, bunul ramane propriu.

Repet, in cazul unui partaj, sotia poate cere si primi jumatate in investitia in ratele casei.
Contributia dvs nu conteaza in raport cu nora.

Daca exista diferenta mare intre veniturile lor, se poate alege la casatorie si regimul separatiei de bunuri si astfel si ce cumpara pe viitor vor fi bunuri proprii al celui ce le cumpără, nu vor fi comune. Se poate stipula tot in convetie ca doamna nu va participa la plata ratelor.
Mulțumesc mult pentru informații!
Concluzionând, (sper ca am înțeles bine) nu este musai sa meargă la notar înainte de căsătorie, decât dacă fiul meu dorește ca bunurile înaintea căsătoriei sa fie comune .
Am înțeles bine?
Mulțumesc anticipat!

Alte discuții în legătură

Bun propriu sau comun Pasadena Pasadena Buna ziua! Sotia mea a cumparat apartamentul inainte de casatorie. Dupa 4 luni ne am casatorit. Se poate considera bun comun sau apartine sotiei? Va multumesc ... (vezi toată discuția)
Achiziție imobil prin programul prima casă de persoană necăsătorită. poate deveni ulterior coproprietar actualul partener? Ioana A Ioana A Buna ziua. Daca un cuplu necasatorit locuieste intr un imobil si unul dintre parteneri doreste sa il cumpere prin programul \"prima casa\" pe numele sau si ... (vezi toată discuția)
Casatoria - regimul matrimonial, situatie bunuri proprii in caz de divort CHIRVASAMIHAELA CHIRVASAMIHAELA buna ziua, am o relatie cu un barbat si de ceva timp ne-am mutat impreuna in apartamentul lui cumparat cu credit bancar.Eu nu am contribuit cu nici un ban la ... (vezi toată discuția)