avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 599 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Testamentul înlocuiește actul de proprietate? ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Testamentul înlocuiește actul de proprietate? Mulțumesc!

Testamentul înlocuiește actul de proprietate?
Mulțumesc!
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 16:02, 26 Ianuarie 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Testamentul nu e act de proprietate, se dezbate succesiunea in baza lui si se obtine un certificat de mostenitor, ala e act de proprietate.
Ultima modificare: Miercuri, 25 Ianuarie 2023
gi-jane2, moderator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
In urma dezbaterii succesiunii se elibereaza certificat de mostenitor prin care titularul obtine calitatea de proprietar pe partea activa a masei succesorale

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Certificat de mostenitor adita100a adita100a cum se obtine un certificat de mostenitor,ce acte trebuie,si de unde se procura (vezi toată discuția)
Se mai face succesiune daca e un singur mostenitor? miualexandru61 miualexandru61 Buna ziua, Am o rugaminte daca ma puteti ajuta,mama mea este singurul mostenitor al mamei si tatalui ei,acestia au decedat si a ramas titlul de proprietate ... (vezi toată discuția)
Testament din 1946, e_voicu e_voicu Tatăl meu nu a definitivat succesiunea pentru moștenirea de la părinți. Valabilitatea testamentului, semnat în fața notarului în 1946, nu ... (vezi toată discuția)