Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Testamentul înlocuiește actul de proprietate? ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Testamentul înlocuiește actul de proprietate? Mulțumesc!

Testamentul înlocuiește actul de proprietate?
Mulțumesc!
Testamentul nu e act de proprietate, se dezbate succesiunea in baza lui si se obtine un certificat de mostenitor, ala e act de proprietate.
gi-jane2, moderator
In urma dezbaterii succesiunii se elibereaza certificat de mostenitor prin care titularul obtine calitatea de proprietar pe partea activa a masei succesorale