Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua am și eu câteva probleme și as vrea sa ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua am și eu câteva probleme și as vrea sa știu cum ...

Bună ziua am și eu câteva probleme și as vrea sa știu cum as putea sa le rezolv.
Mulțumesc!
1. Am cumpărat o casa în urma cu cativa ani,casa are podul amenajat,dar nu și în acte,cum as putea sa trec mansarda în acte?Neștiind prea multe am plătit pe cineva acum 3 ani sa se ocupe de aceasta problemă,dar ne-a dat țeapă.
2. Vecinul cu casa lipita de a noastră vrea sa își construiască casa cu etaj (cu front stradal de 9m din care 1,85 e intrarea comuna),eu am un gemulet sus la "pod" si 2 iluminatoare,are drept legal?
3. Același vecin (casa vecinului este momentan nelocuibilă) peretele dintre noi este unul comun și este ud,pe el nu îl interesează și spune sa ii sparg eu casa acolo unde este problema.Nu cred ca este legal asa ceva.ce solutie as avea?
1-Este necesar sa parcurgeti procedura legala,realizare proiect tehnic,autorizatie de construire,certificat de urbanism,notare la ocpi
2-Daca detine proiect tehnic,autorizatie construire,certificat de urbanism -este legala constructia
3-Solutia este conventie amiabila sau actiune in instanta