Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Buna. Daca am fost eliberat conditionat si nu mi-am ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Buna. Daca am fost eliberat conditionat si nu mi-am facut reabilitarea ...

Buna. Daca am fost eliberat conditionat si nu mi-am facut reabilitarea pentru ca intre timp a intervenit alt proces, proces in care am fost condamnat la 6 luni ( incadrarea fiind 1 luna pana la 1 an, incalcarea odinului pe legea veche de dinainte de 2020) atunci se mai pune problema de stare de recidiva? Nu este 1 an sau mai mare pedeapsa. Judecatoarea nu a dispus sa fac si restul de pedeapsa, a dispus doar art 43 alin 5 majorarea limitelor. Dar nu inteleg cum daca nu sunt in stare de recidiva?daca eram , nu trebuia sa se aplice si contopirea?
Costinmudure11, utilizator
Este vorba de pedeapsa prevazuta de lege care este de 1 an, nu de pedeapsa aplicata in concret, respectiv 6 luni.