avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 568 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna seara, Se poate beneficia de pensie de urmas, ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna seara, Se poate beneficia de pensie de urmas, daca cele ...

Buna seara,
Se poate beneficia de pensie de urmas, daca cele 2 persoane nu au fost casatorite legal, au trait in concubinaj 15 ani ?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 05:55, 30 Ianuarie 2023
In acest caz, nu se poate beneficia de pensie de urmas .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie de urmas pentru mama care a trait in concubinaj cu tata Bibiaurica Bibiaurica Mama a trait cu tata 35 de ani in concubinaj,au avut 4 copii.Tata a murit si a avut pensie de boala.Mama are 60 de ani si doar cativa ani de lucru cu carte de ... (vezi toată discuția)
Pensii de urmas nasobraznic nasobraznic Daca doua persoane traiesc in concubinaj ani de zile. El decedeaza...ma intereseza daca exista vreo lege ca ea să primească pensie Dupa el. El a fost ... (vezi toată discuția)
Pensie urmas maranos76 maranos76 Buna seara! Intrebarea mea este urmatoarea: Parintii mei naturali au divortat in 1993, eu ramanand in grija mamei, cu care locuiesc si astazi. Incepand cu ... (vezi toată discuția)