Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Reglementarile din constructii ...
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Reglementarile din constructii ...

Intrebare privind reglementarile in constructii

Buna seara!! Va rog frumos sa mă ajutați să mă lămuresc în următoarea speță:

Daca PUZ-ul initial (P+2+M) a fost modificat cf legii 350 /2001 si a fost majorat cu 20% si autorizatia de constructie a fost emisa cf reglementarikor din noul PUZ, adica P+4, mai poate fi obtinuta o autorizatie pentru supraetajare cf legii 50/1991 (adică P+5)?

Terenul pe care se executa lucrarile de mai sus are in comun drumul de servitute cu mai multe loturi pe care au fost construite locuinte individuale sau colective cu regimul de inaltime de P+2+M, cf PUZ-ului initial. Prin majorarea PUZ-ului au fost afectate anumite drepturi ale proprietarilor de pe celelalte loturi , afectare care se majoreaza prim acordarea unei suparetajari.

Daca s-ar acorda o supraetajare, CUT,-ul din noul PUZ ar fi depasit.

Ținând cont de cele relatate mai sus, considerați ca daca am contacta un avocat am putea împiedica construirea etajului 5 sau nu putem face nimic in acest sens?

Cu deosebita considerație și recunoștință,

Ioana Adochiei
Va mulțumim frumos pentru mesaj. Deja este construit până la etajul 4.

Pe noi nu ne intereseaza sa anulam puz -ul modificator ci doar sa ii oprim sa faca etajul 5. Dpdv legal au dreptul sa ceara supraetajare sau nu?

Daca totusi obtin autorizatie pentru supraetajare, am putea avea castig de cauza, sa nu ajungem in situatia de a le plati despagubire?

Va mulțumesc frumos pentru timpul dumneavoastră!!!!!

Cabinet individual de avocat „Petrescu C.” a scris:

Trebuie anulat PUZ-ul modificator.

Va mulțumim frumos pentru mesaj. Deja este construit până la etajul 4.

Pe noi nu ne intereseaza sa anulam puz -ul modificator ci doar sa ii oprim sa faca etajul 5. Dpdv legal au dreptul sa ceara supraetajare sau nu?

Daca totusi obtin autorizatie pentru supraetajare, am putea avea castig de cauza, sa nu ajungem in situatia de a le plati despagubire?

Va mulțumesc frumos pentru timpul dumneavoastră!!!!!

Cabinet individual de avocat „Petrescu C.” a scris:

Trebuie anulat PUZ-ul modificator.

Va mulțumim frumos pentru mesaj. Deja este construit până la etajul 4.

Pe noi nu ne intereseaza sa anulam puz -ul modificator ci doar sa ii oprim sa faca etajul 5. Dpdv legal au dreptul sa ceara supraetajare sau nu?

Daca totusi obtin autorizatie pentru supraetajare, am putea avea castig de cauza, sa nu ajungem in situatia de a le plati despagubire?

Va mulțumesc frumos pentru timpul dumneavoastră!!!!!

Cabinet individual de avocat „Petrescu C.” a scris:

Trebuie anulat PUZ-ul modificator.

Va mulțumim frumos pentru mesaj. Deja este construit până la etajul 4.

Pe noi nu ne intereseaza sa anulam puz -ul modificator ci doar sa ii oprim sa faca etajul 5. Dpdv legal au dreptul sa ceara supraetajare sau nu?

Daca totusi obtin autorizatie pentru supraetajare, am putea avea castig de cauza, sa nu ajungem in situatia de a le plati despagubire?

Va mulțumesc frumos pentru timpul dumneavoastră!!!!!

Cabinet individual de avocat „Petrescu C.” a scris:

Trebuie anulat PUZ-ul modificator.