Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... la ce data ramane definitiva o hotarare a judecatoriei ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

la ce data ramane definitiva o hotarare a judecatoriei asupra ...

la ce data ramane definitiva o hotarare a judecatoriei asupra careia a fost declarat apelul dar ulterior a fost formulata cerere de renuntare la apel, dosarul fiind inaintat deja tribunalului la momentul formularii cererii? multumesc

Hotărârile primei instanţe rămân definitive:
b) când apelul declarat a fost retras înăuntrul termenului;
3. la data retragerii apelului, dacă aceasta s-a produs după expirarea termenului de apel;