Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Grup sanitar la locul de munca Buna ziua!As vrea sa ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Grup sanitar la locul de munca Buna ziua!As vrea sa stiu daca este legală lipsa toaletelor ...

Buna ziua!As vrea sa stiu daca este legală lipsa toaletelor pentru angajați la locul de munca(precizez ca este vorba de o cafenea care nu are toalete nici pentru clienti).Situația este cu atât mai dificilă cu cât se lucreaza in ture de 10-12h iar cea mai apropiată toaleta este la 600-700m.
Multumesc anticipat!
Este obligatoriu ca unitatea/angajatorul sa asigure punct sanitar distinct atat pentru angajati cat si pentru clienti
Sesizati oficial directia corp control din primarie,autoritatea de sanatate publica
HG nr. 1.091 din 16 august 2006
privind cerintele minime de securitate si sanatate pentru locul de munca

ANEXA 1
Art 18.3. Cabine de WC-uri si chiuvete
In apropierea posturilor de lucru, a incaperilor de odihna, a vestiarelor si a salilor de dusuri sau chiuvete, lucratorii trebuie sa dispuna de locuri speciale, dotate cu un numar suficient de WC-uri si de chiuvete.
Trebuie prevazute cabine de WC-uri separate pentru barbati si pentru femei sau utilizarea separata a acestora.
inspectorSSM, utilizator
Este interesant de stiut daca cafeneaua respectiva detine autorizatie sanitara si autorizatie de functionare de la primarie.