Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua. Sunte medic rezident, an terminal. Pe ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua. Sunte medic rezident, an terminal. Pe parcursul anilor ...

Buna ziua. Sunte medic rezident, an terminal. Pe parcursul anilor de rezidentiat, avand in vedere pandemia si alte chestii personale, nu prea m-am ocupat cu concediul de odihna. In momentul de fata, avand 20 de zile/an x 5, din cele 100 de zile de concediu, am folosit probabil 10. As vrea sa stiu, se poate solicita plata zilelor respective (pentru ca as avea nevoie de banii respecitvi, nu degeaba nu am stat in CO) sau spitalul ma poate obliga sa fiu in ultimul an/ultimele luni in CO?Mentionez ca e spital public si am contract pe perioada determinata. Va multumesc anticipat!
Compensarea in bani a CO neefectuat este posibila numai la incetarea c.i.m.

CO nu poate fi impus de catre angajator .. va solicita acest lucru numai sa nu va compenseze in bani zilele de CO neefectuate daca inceteaza c.i.m.
Cornel Vasile, Consilier juridic
avand in vedere ca in 01.01.2024 se termina rezidentiatul si contractul, nu se ia ca si incetare de cim?
Daca data de expirarea a perioadei pentru care a fost incheiat c.i.m. este 01.01.2024, atunci aceasta reprezinta data de incetarea c.i.m.