Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, in spatele casei mele exista un teren si o ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, in spatele casei mele exista un teren si o casa construita ...

Buna ziua, in spatele casei mele exista un teren si o casa construita de mai bine de 50 de ani. Casa este foarte veche si se observa cu ochiul liber acest aspect. Partea din spate a casei vecinului a cazut in pamant. Pe vremuri, cred, vecinul avea acolo beci. Pamantul s-a surpat facand casa sa se duca in pamant. Pereti sunt intacti din cate se vede. Nimeni nu a mai trecut pe aici macar sa isi curete curte. Sa taie iarba macar. Este o jungla. Vreau sa stiu ce as putea face? Exista vreo lege prin care as putea concesiona sau cumpara terenul unui alt proprietar de drept dar care nu a mai ingrijit terenul de mai bine de 10 ani? Mentionez ca proprietarul este un om in varsta vaduv si bolnav care traieste in momentul de fata la azil. Nici un copil nu a trecut pe aici, acestia fiind plecati in afara tarii.
Exista vreo lege prin care as putea concesiona sau cumpara terenul unui alt proprietar de drept

Varianta sa concesionati sau sa cumparati terenul o puteti discuta numai cu proprietarul terenului sau in cazul in care acesta este decazut din drepturi cu tutorele sau