Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Am dreptul la indemnizatia de crestere copil?
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Am dreptul la indemnizatia de crestere copil?

Buna ziua!Am fost angajata din data de 22.03.2021 pana in data de 22.10.2021 dar dupa cu am observat 11.05.2021 si 28.06.2021 la venit baza impozit a fost declarat cu 0,de si asigurarile de sanatate au fost platite.De atunci nu am mai lucrat.Sunt angajata din data de 16.12.2022,si urmeaza sa nasc 15-18 August 2023.As dori sa stiu daca ma pot incadra pentru indemnizatie crestere copil.Multumesc,o zi frumoasa!
ana-cer, moderator
Perioada eligibila, cele 24 de luni in care trebuie sa aveti minim 12 cu venit, este Septembrie 2021-August 2023.
La un calcul sumar rezulta ca nu va incadrati...
Ce activitate ati avut inainte de angajare?
Lucrator commercial
In perioada scrisa de mine mai sus, Septembrie 2021-August 2023, ce activitate ati avut?
Spre exemplu: Septembrie 2021-Decembrie 2022 nu am lucrat, am fost casnica... Decembrie 2022-prezent- lucrez...
Ce ati facut inainte de a va angaja in Decembrie, anul trecut?

Va intreb pentru a vedea daca va puteti incadra in prevederile privind stagiul asimilat.
spet, oct 2021 plus decembrie 2002 , ian - august 2023 sunt 11 luni ...va lipseste o luna de zile .
Din martie 2022,mi-am deschis propria firma,sunt manager.Doar ca totul s-a întamplat neprevazut si din Decembrie mi-am facut contact.