Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Bună Mi a fost inundat apartamentul de la etajul ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Bună Mi a fost inundat apartamentul de la etajul superior unde ...

Bună
Mi a fost inundat apartamentul de la etajul superior unde locuiesc chiriași ,va rog sa mi spuneti într-un eventual proces pe cine dau în judecata proprietarul ori chiriașul?
mulțumesc
Posibil sa fie de la parti comune = actiune impotriva asociatiei. Expertiza ce spune?
Judecatorul nu e organ de cercetare penala.
Ca exemplu:
Daca dumneavoastra ati dat proprietarul in judecata, acuzandu-l ca, din cauza ca a folosit olandeze neconforme la instalatie, v-a produs prejudiciul, si proprietarul a adus certificat de conformitate pentru olandezele folosite, judecatorul nu va verifica mai departe daca nu cumva neconformitatea a fost pe teava de cupru sau PPR, sau ce o fi folosit acolo.

Parca imi amintesc ca a fost recent o discutie referitor la un calorifer care s-a spart - a curs apa, inundand vecinul de jos... Atunci chiriasul intreba cine e de vina...
Sanctiunea amenzii exista in cazul in care proprietarul nu are polita obligatorie pentru asigurarea imobilului. Asigurarea obligatorie nu acopera pagubele cauzate de un eveniment gen inundatie de la vecin. Pentru astfel de evenimente sunt asigurarile facultative
Intotdeauna va indreptati impotriva proprietarului si el la randul lui se va descurca cu chiriasii.
Pe scurt eu inteleg ca ati reusit sa demonstrati ca ati fost inundata dar nu ati reusit sa demonstrati ca vecinul a produs inundatia.
Prin urmare avocatul a fost de vina ca nu a reusit sa demonstreze un lucru simplu. Apa poate veni si din tevile comune si ar fi vina asociatiei sau de la alti vecini de mai sus pe ghena comuna si apoi pe tavanul dv cum au mai fost cazuri intrucat ghena era inchisa fix de vecinul de deasupra si apa nu s-a putut scurge pana la parter. In cazul asta venea apa de de la 3 etaje mai sus pe ghena pana la un etaj unde izolase pentru a nu circula soareci sau gandaci pe langa tevi.
O sa va convingeti de acest nepriceperea avocatului cand vine argumentarea deciziei.
Daca este asa reluati procesul cu alt avocat.
w_v_w_v, utilizator