Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... ,ma numesc Jake si trebuie sa facem partajul la ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

,ma numesc Jake si trebuie sa facem partajul la imobil,caci in ...

,ma numesc Jake si trebuie sa facem partajul la imobil,caci in urma cu 25 de ani am facut succesiunea la decesul ultimului parinte.Din cei patru frati,doi au decedat,eu fiind cel care am locuit tot timpul in imobil/casa,platind an de an taxele funciare si reparatiile necesare si fiind interesat de acest partaj.Cei doi frati decedati carora parintii le-au construit case,mai au drept de partaj,ori se stinge?Multumiri pentru timpul acordat.Jake P.
Partajul se face între coproprietari. Iar coproprietarii sunt cei menționați în certificatul de moștenitor sau moștenitorii lor, în cazul celor între timp decedați. Dreptul acestora din urmă nu s-a stins prin moarte, ci s-a transmis moștenitorilor lor.
romascanu, moderator
s-a modificat legea,nu se mai transmit urmasilor dreptul la partaj,din moment ce ani de zile,parintii acestora n-au fost interesati sa-si faca partajul,cu atat mai m ult,lasand cheltuielile de intretinerea proprietatii si taxele funciare pe umerii celui care locuieste acolo.
Informațiile dvs sunt eronate ,nu s- a modificat nici o lege,probabil ați auzit diverse legende urbane care circula fără nici un fundament.Daca au copii aceștia moștenesc cota ce revenea parintilor..Discutia se poate face dacă au acceptat succesiunea defunctei frați dvs etcetc.Mergeti la av nevoie de sfaturi care pot sa va fie utile doar dacă oferiți mai multe informații...
Art. 684 alin. 2 Cod civil (Noul C. Civ)
"Partajul făcut fără participarea tuturor coproprietarilor este lovit de nulitate absolută".

Dacă în certificatul de moștenitor sunt 4 frați, iar dvs. vreți să faceți partajul doar între doi frați, pe motiv că ceilalți doi sunt ... îngropați/decedați (așa se întelege din titlul topicului unit cu conținutul lui) atunci... să ne povestiți și nouă cum ați reușit.
Sau, altfel spus, să ne povestiți cam pe unde veți fi găsit notarul acela care ar autentifica actul de partaj știind că este lovit de nulitate absolută. Mira-m-aș! Ca să nu zic: exclus!
Cât despre instanță, nici nu încape vorbă: îl respinge ca inadmisibil. (repet: dacă ìn certificat sunt 4 frați/4 coproprietari...).
Partajul trebuie făcut cu participarea tuturor coproprietarilor, atât cei vii, cât și moștenitorii coproprietarilor decedați.

romascanu, moderator
Asa s-au distrus nenumarate gospodarii,cand fratii sau urmasii navalesc peste mezinul lasat de parinti sa tina casa fara a-l imputernici prin notariat,ca sa smulga o parte din gospodaria respectiva,lege care n-a tinut seama de traditia stramoseasca,prin care mezinul este lasat sa aiba grija de radacinile stramosesti,caci cine se asteapta ca moartea il asteapta cand nu se asteapta?