avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 750 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună! Ma aflu intr-o situație foarte aiurea. La ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună! Ma aflu intr-o situație foarte aiurea. La locul de munca ...

Bună! Ma aflu intr-o situație foarte aiurea. La locul de munca ma aflu intr-o situatie tensionata unde sunt victima bully-ingului desi nu am facut rau nimanui. Am lăsat telefonul pe birou și am înregistrat ce vorbeau colegii cat timp eram la toaleta. Mi-a fost confirmat ca exista foarte multa ura fata de mine (insulte la adresa aspectului meu fizic și la lipsa banilor) și de asemenea una dintre persoane spune ca vrea sa ma agreseze fie la munca fie pe strada (adica bataie). În condițiile acestea, este legal ca am înregistrat? Și mai ales, este legal dacă trimit acea inregistrare superiorilor pentru a vedea ca intr-adevar aveam dreptate când le ziceam de aceste tensiuni?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:29, 17 Martie 2023
7 din 10 utilizatori consideră
acest răspuns util
Eu,in primul rand pentru linistea mea,mi-as schimba locul de munca.E greu sa te faci placut cu forta.E si un pic ciudat,toti colegii au ceva cu dvs.Nici unul mai intreg la minte care sa va ia apararea?Poate aveti si dvs o parte de vina.Cea mai simpla solutie ptr toata lumea cred ca ar fi sa va schimbati locul de munca.Nu prea vad cum ar putea sa va placa mai mult dupa ce-i parati la conducere.
Ultima modificare: Luni, 13 Martie 2023
nicunicolae10, utilizator
Aceeași poveste,aceeasi persona dar sub un alt nume de utilizator.
Același probleme la locul de muncă mai vechi,cum se poate citi în postarea din 2021.
Nicunicolae10 a citit bine situația.
www.avocatnet.ro/forum/discu...
Ultima modificare: Luni, 13 Martie 2023
mitabiciclista, utilizator
2 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
De ce nu ar putea fi persoane diferite cu aceeași problemă? Și da, există și asemenea colective de muncă unde predomină sindromul de turmă, unul dă tonul și ceilalți se iau după el. Invidia e mare și nu există nici un pic de respect. La muncă nu te duci să te faci plăcut ci să-ți faci treaba, respectându-i desigur pe ceilalți parteneri/colegi de muncă. Respectul trebuie să fie reciproc. Ce nivel poate avea unul care se gândește direct la bătaie???
uitati-va pe aceste informatii: [ link extern ]


gi-jane2 a scris:

Trimiteti înregistrarea superiorilor impreuna cu o cerere ca angajatorul sa ia masuri pt asigurarea conditiilor de securitate la locul de munca.

ati dat un sfat toxic! v-ati aflat in situatia sa va cautati un loc de munca, aveti idee cat consum psihic presupune acest lucru, stiti cat este de greu sa gasesti un loc de munca care sa ti se potriveasca? doamna respectiva trebuie sa-si cunoasca drepturile si sa actioneze in acest sens, iar colegii sa fie obligati sa suporte consecintele actelor lor impotriva acesteia. Va asigur ca doar in aceste conditii se vor linistii si-si vor vedea de munca. Angajatorul risca amenzi considerabile daca nu ia masuri in acest sens.

nicunicolae10 a scris:

Eu,in primul rand pentru linistea mea,mi-as schimba locul de munca.E greu sa te faci placut cu forta.E si un pic ciudat,toti colegii au ceva cu dvs.Nici unul mai intreg la minte care sa va ia apararea?Poate aveti si dvs o parte de vina.Cea mai simpla solutie ptr toata lumea cred ca ar fi sa va schimbati locul de munca.Nu prea vad cum ar putea sa va placa mai mult dupa ce-i parati la conducere.

Alte discuții în legătură

Conflict la locul de munca geyes36 geyes36 Buna ziua. Fiull meu lucreaza la o firma, are 19 ani, si sistematic este agresat verbal de catre o colega, il ameninta, cu bataia, il injura zilnic, sare sa il ... (vezi toată discuția)
Bullying in scoala Hildegarde Hildegarde Buna ziua, Avem o situatie in care majoritatea copiilor din clasa 1 sunt agresati fizic de un coleg. Situatia persista de 1 an. Copilul a fost adus anul ... (vezi toată discuția)
Violenta la locul de munca andrab andrab Am nevoie de ajutor urgent! Seful meu in toiul unei discutii mai mult sau mai putin in contradictoriu, s-a enervat atat de tare incat a aruncat cu telefonul ... (vezi toată discuția)