Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună! Ma aflu intr-o situație foarte aiurea. La ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună! Ma aflu intr-o situație foarte aiurea. La locul de munca ...

Bună! Ma aflu intr-o situație foarte aiurea. La locul de munca ma aflu intr-o situatie tensionata unde sunt victima bully-ingului desi nu am facut rau nimanui. Am lăsat telefonul pe birou și am înregistrat ce vorbeau colegii cat timp eram la toaleta. Mi-a fost confirmat ca exista foarte multa ura fata de mine (insulte la adresa aspectului meu fizic și la lipsa banilor) și de asemenea una dintre persoane spune ca vrea sa ma agreseze fie la munca fie pe strada (adica bataie). În condițiile acestea, este legal ca am înregistrat? Și mai ales, este legal dacă trimit acea inregistrare superiorilor pentru a vedea ca intr-adevar aveam dreptate când le ziceam de aceste tensiuni?
Sunt convinsa , stimata @Lumyna , ca puteti da niste exemple de consecinte pe care le-ar putea suporta colegii pentru faptele lor - care nu sunt mai mult decat o barfa - pentru ca eu chiar nu-mi dau seama ce ar putea pati acestia ( las la o parte treaba cu anuntatul politiei , ca userul nu a fost amenintat in nici un fel de nimeni daca un vorbitor a spus ca I-ar trage o mama de bataie , pentru ca intentia nu se pedepseste , ci fapta sau tentativa . Ce ar putea face politia ? sa-i asigure paza 24 din 24 ? ) . Va fi fiind buna legislatia impotriva hartuirii - nu zic nu , e si europeana - dar ce Doamne-iarna-ma poti face tu , angajator , daca acei angajati care au fost spionati ( ceea ce nu se face in nici o imprejurare ) te considera ... “ coada de topor “ ? Relatiile inter-umane sunt importante in orice firma , procesul de productie merge bine ( profitul - la fel ) cand colegii se stimeaza reciproc , isi respecta unul-altuia munca ... dar nu numai ... Iti mai intrebi un coleg - cand il vezi trist - ce i s-a intamplat , daca poti sa-l ajuti , il intrebi de copii , de sanatate , de multe si marunte ... In pauza , mai impartasesti o reteta de mancare , mai spui de scoala copiilor , ii admiri colegei rochia noua sau tunsoarea , mai se iese in grup la o cafea dupa program ... lucruri umane , aproape de prietenie , dar nu chiar ... doar de buni colegi ... Cum se vor purta cu respectiva colega ( spioana ) ? Pai ... foarte corect in ceea ce priveste munca , politicos , dar ... cam atat ... In rest vor privi “ prin ea “ ( ca sa zic asa ) , nimic din relatiile oarecum calde dintre ceilalti ... Nu o va baga nimeni in seama decat strict legat de munca , strict cat e absolut necesar , nimeni nu va vedea omul din ea , ci colegul de munca . Nu-i va pasa nimanui ca are vreun necaz , nu va da nimeni doi-bani ca ( de exemplu ) se simte rau , ca ar avea nevoie de 100 lei imprumut pana la salar ... CE ar putea face angajatorul ? angajata tot o “ paria “ se va simti , tot nefericita si nemultumita va fi , iar legea spune ca ar trebui amendat , nu-i asa ? Ar putea impune angajatilor sa o simpatizeze ? s-o cheme si pe ea la cafea ? s-o intrebe de copii , de sot ? SA LE PESE de ea ? Mie-mi pare chiar ridicol ... Poate ca e greu sa-ti gasesti loc de munca nou , poate ca e consum de emotii , e stres ... dar mai stiu ca prin comportament corect , respectuos , amabil , prin disponibilitate de a indeplini sarcini - si nu in ultimul rand - prin a iti cunoaste bine meseria , iti castigi locul in colectiv . Prin spionaj si reclamatii la superiori - nu ...
@CHKa
Cred ca ati postat gresit acest mesaj in dreptul user-ului meu; eu am indicat un link catre legislatia aferenta pentru ca titularul acestui post sa citeasca cum il protejeaza legea si ce are de facut. Dv aveti dreptate in ceea ce sustineti, dar din pacate argumentele dv nu au sustinere legala.
Manuela Rășină, administrator

CrinaSandu a scris:

Bună! Ma aflu intr-o situație foarte aiurea. La locul de munca ma aflu intr-o situatie tensionata unde sunt victima bully-ingului desi nu am facut rau nimanui. Am lăsat telefonul pe birou și am înregistrat ce vorbeau colegii cat timp eram la toaleta. Mi-a fost confirmat ca exista foarte multa ura fata de mine (insulte la adresa aspectului meu fizic și la lipsa banilor) și de asemenea una dintre persoane spune ca vrea sa ma agreseze fie la munca fie pe strada (adica bataie). În condițiile acestea, este legal ca am înregistrat? Și mai ales, este legal dacă trimit acea inregistrare superiorilor pentru a vedea ca intr-adevar aveam dreptate când le ziceam de aceste tensiuni?

Acesta este mesajul initial .... raspunsurile pe alta tema sunt condiderate offtopic si se vor sterge ca atare .