Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Bună ziua, se poate renunța la decizia de pensionare?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Bună ziua, se poate renunța la decizia de pensionare?

Se poate anula in termen de 30 de zile de la comunicarea ei, sau suspenda plata ei.
Daca optez pt suspendare ulterior cînd doresc sa revin rămîne aceeași valoare a pensiei sau se recalculeaza raportat la situația de atunci?

Carp Mircea a scris:

Se poate anula in termen de 30 de zile de la comunicarea ei, sau suspenda plata ei.

Daca pensia este anticipata sau anticipata partiala, atunci recalcularea se va face doar cand veti trece la limita de varsta.
Pensia de limita de vârstă mă refer, nu cea snticipata

Carp Mircea a scris:

Daca pensia este anticipata sau anticipata partiala, atunci recalcularea se va face doar cand veti trece la limita de varsta.