avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 654 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Bună ziua, se poate renunța la decizia de pensionare?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Bună ziua, se poate renunța la decizia de pensionare?

Bună ziua, se poate renunța la decizia de pensionare?
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 15:27, 7 Aprilie 2023
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Se poate anula in termen de 30 de zile de la comunicarea ei, sau suspenda plata ei.
Se poate anula in termen de 30 de zile de la comunicarea ei, sau suspenda plata ei.
Daca optez pt suspendare ulterior cînd doresc sa revin rămîne aceeași valoare a pensiei sau se recalculeaza raportat la situația de atunci?

Carp Mircea a scris:

Se poate anula in termen de 30 de zile de la comunicarea ei, sau suspenda plata ei.

Daca pensia este anticipata sau anticipata partiala, atunci recalcularea se va face doar cand veti trece la limita de varsta.
Pensia de limita de vârstă mă refer, nu cea snticipata

Carp Mircea a scris:

Daca pensia este anticipata sau anticipata partiala, atunci recalcularea se va face doar cand veti trece la limita de varsta.

Alte discuții în legătură

Calcul pensie anticipataam primit decizia pt pensionare anticipată in 13.11.2020.dosarul ... Manea Justina Manea Justina Am primit decizia pt pensionare anticipată in 13.11.2020.Dosarul a fost depus în 24 septembrie 2020. Dacă încetarea raporturilor de munca va fi peste ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, implinesc 65 ani anul acesta. angajatorul doreste ... Oana Manulescu Oana Manulescu Buna ziua, Implinesc 65 ani anul acesta. Angajatorul doreste sa imi prelungeasca contractul de munca si eu sunt de acord. Care ar fi temeiul legal pentru ... (vezi toată discuția)
Calculare drepturi pensie anticipata partial andreasschro andreasschro Am depus dosarul pentru pensie anticipata partial in august 2013. In noiembrie 2013 am primit decizia de pensionare in care scrie ca daca nu contest in 30 de ... (vezi toată discuția)