avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 753 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Am cumparat un apartament in septembrie , am renovat ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Am cumparat un apartament in septembrie , am renovat baia si ...


Am cumparat un apartament in septembrie , am renovat baia si bucataria, am schimbat tot
, gresie, faiantă etc. Ne am mutat in decembrie. Apartamentul are centrală Mergea pe 22 grade. Dar s-a facut igrasie, E foarte multă. E un miros persistent, aerisesc zilnic. Proprietarul ne-a spus ca e calduros apartamentul, .vara nu s-a observat. Hainele miros a igrasie. Patul miroase la fel. L am luat nou.Si am lăcuit parchetul,au aparut firisoare verzi unde se imbina bucătile de lemn. Acela e mucegai sub parchet. Eu am făcut o formă de alergie de la igrasie. Ce drepturi am? Multumesc!

Cel mai recent răspuns: w_v_w_v , utilizator 02:20, 16 Martie 2023
Dacă vecinii stau în frig să nu platească gazul, pereții sunt reci și la dumneavoastră când încalziți se face igrasie.

Aveți dreptul să dați vecinii în judecată, și să le cereți despăgubiri.
Dar ar fi foarte benefic să cereți unei firme specializate să facă o expertiză, să știți exact care sunt cauzele igrasiei.

La ce etaj este apartamentul`?
Ultima modificare: Sâmbătă, 11 Martie 2023
Dapix, utilizator
La etajul 3, avem balcon inchis cu termopan, cu calorifer, și acolo se face mucegai, Apartamentul e în lungul blocului, ciudat ca e spre soare dar tine multa umiditate si asta nu înțeleg.
Multumesc.

Dapix a scris:

Dacă vecinii stau în frig să nu platească gazul, pereții sunt reci și la dumneavoastră când încalziți se face igrasie.

Aveți dreptul să dați vecinii în judecată, și să le cereți despăgubiri.
Dar ar fi foarte benefic să cereți unei firme specializate să facă o expertiză, să știți exact care sunt cauzele igrasiei.

La ce etaj este apartamentul`?

avem balcon inchis cu termopan, cu calorifer, și acolo se face mucegai,

Este vorba despre proasta izolatie termica intre tamplaria termopan si suport
Ultima modificare: Sâmbătă, 11 Martie 2023
ynocentta, utilizator
Folositi un dezumudificator, din acela mare, electric.
Va garantez ca nu o sa mai aveti igrasie.
La etajul 3 nu ajunge igrasia de la subsol cum se întâmplă la parter și etajul 1.

Rufele le uscați afară, sau în casă`? De la rufe se face mare igrasie în locuință.
Și de la aburii de la bucătarie se face igrasie în camere.
Ultima modificare: Luni, 13 Martie 2023
Dapix, utilizator

Alte discuții în legătură

Apartamente alaturate neincalzite dinculeana dinculeana Buna ziua, Am si eu o problema . Locuiesc la etajul 3 al unui bloc care este debransat de la sistemul centralizat de caldura din anul 2003-2004. Aproape ... (vezi toată discuția)
Bună ziua, care este modalitatea de a rezolva sursa unui mucegai ... Maria.ionescu7 Maria.ionescu7 Bună ziua, Care este modalitatea de a rezolva sursa unui mucegai apărut în coltul dormitorului care tot apare orice am face?Menționez ca stam la un etaj ... (vezi toată discuția)
Inchidere balcoane danuttan danuttan Ca orice om normal (zic eu) si grijuliu cu banii de intretinere,am inchis balcoanele cu termopan.Proprietarul de deasupra mea nu vrea sa-si inchida si el ... (vezi toată discuția)