Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Am cumparat un apartament in septembrie , am renovat ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Am cumparat un apartament in septembrie , am renovat baia si ...

Am cumparat un apartament in septembrie , am renovat baia si bucataria, am schimbat tot
, gresie, faiantă etc. Ne am mutat in decembrie. Apartamentul are centrală Mergea pe 22 grade. Dar s-a facut igrasie, E foarte multă. E un miros persistent, aerisesc zilnic. Proprietarul ne-a spus ca e calduros apartamentul, .vara nu s-a observat. Hainele miros a igrasie. Patul miroase la fel. L am luat nou.Si am lăcuit parchetul,au aparut firisoare verzi unde se imbina bucătile de lemn. Acela e mucegai sub parchet. Eu am făcut o formă de alergie de la igrasie. Ce drepturi am? Multumesc!

Dacă vecinii stau în frig să nu platească gazul, pereții sunt reci și la dumneavoastră când încalziți se face igrasie.

Aveți dreptul să dați vecinii în judecată, și să le cereți despăgubiri.
Dar ar fi foarte benefic să cereți unei firme specializate să facă o expertiză, să știți exact care sunt cauzele igrasiei.

La ce etaj este apartamentul`?
Dapix, utilizator
La etajul 3, avem balcon inchis cu termopan, cu calorifer, și acolo se face mucegai, Apartamentul e în lungul blocului, ciudat ca e spre soare dar tine multa umiditate si asta nu înțeleg.
Multumesc.

Dapix a scris:

Dacă vecinii stau în frig să nu platească gazul, pereții sunt reci și la dumneavoastră când încalziți se face igrasie.

Aveți dreptul să dați vecinii în judecată, și să le cereți despăgubiri.
Dar ar fi foarte benefic să cereți unei firme specializate să facă o expertiză, să știți exact care sunt cauzele igrasiei.

La ce etaj este apartamentul`?

avem balcon inchis cu termopan, cu calorifer, și acolo se face mucegai,

Este vorba despre proasta izolatie termica intre tamplaria termopan si suport
ynocentta, utilizator
Folositi un dezumudificator, din acela mare, electric.
Va garantez ca nu o sa mai aveti igrasie.
La etajul 3 nu ajunge igrasia de la subsol cum se întâmplă la parter și etajul 1.

Rufele le uscați afară, sau în casă`? De la rufe se face mare igrasie în locuință.
Și de la aburii de la bucătarie se face igrasie în camere.
Dapix, utilizator