avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 595 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Baiatul meu locuieste cu sotia in apartament ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Baiatul meu locuieste cu sotia in apartament propietatea mea. ...

Baiatul meu locuieste cu sotia in apartament propietatea mea. Divorteaza. Cum pot sa scot din spatiu fosta sotie care are si ea un apartament in propietatea ei. Mentionez ca apartamentul in care stau ei este propietatea mea si nu a fiului meu. Multumesc
Ultima modificare: Sâmbătă, 11 Martie 2023
ulmeni1, utilizator
Cel mai recent răspuns: ulmeni1 , utilizator 20:56, 14 Martie 2023
Divortul inca nu a inceput dar va incepe curand. Casa este a mea nu a fiului meu nu a sotiei lui. Singura problema ca acum 4 ani a fost luata in spatiu si nu vrea sa plece. Ea are un apartament al ei luat dinainte de casatorie care este inchiriat si chiria plateste rata la casa. Fiul meu a spus ca nu are pretentie la banii castigati din chirie dupa casatorie (fiind socotit bun comun) dar ea sustine ca chiaria este luata de ANAF care plateste ratele. Eu credeam ca ratele se fac la banca nu la ANAF. Nu avem nici o pretentie la banii aia daca pleaca. Ca sa se inceapa procedurile de evacuare este necesar sa inceapa divortul sau poate fi inceput ca mine ca posesor al apartamentului. ? Multumesc
Fiul meu este de acod sa o evacuez din apartamentul propietatea mea. Fiul meu nu are nici o pretentie la banii castigati din chirie dupa casatorie daca pleaca de buna voie. Ea tot il ameninta ca se va duce la compania (franceza ) la care lucreaza fiul meu sa se planga ca sa fie dat afara din job.. Multumesc
Ultima modificare: Duminică, 12 Martie 2023
ulmeni1, utilizator
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Măcar formal cred că e bine să cereți evacuarea pentru amândoi cât timp mai sunt încă soț și soție.Pana se termină divorțul poate dura și ar fi dubios să cereți evacuarea doar a unuia dintre soți.
Ultima modificare: Duminică, 12 Martie 2023
mitabiciclista, utilizator
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Și eu sunt de părere că trebuie să-i evacuați pe amândoi din apartament, ca să eliberați imobilul. Ei fiind căsătoriți trebuie evacuați amândoi la pachet.
Ultima modificare: Duminică, 12 Martie 2023
Dapix, utilizator
Si unde sa stea baiatul meu intre timp? Plus ca el statea in acel apartament cu mult inainte de a se casatorii. Multumesc

Alte discuții în legătură

Ce drepturi are nora corinuka corinuka Buna seara, unchiul meu (fratele mamei) a decedat pe 30 decembrie. Locuia in apartament cu sotia sa si tatal lui (bunicul meu). In apartamentul ... (vezi toată discuția)
Nu vrea sa plece din casa lionut lionut Buna ziua, sunt divortat de sotie de mai bine de o luna, iar aceasta nu vrea sa plece din casa. Divortul a fost facut la notar, unde s-a specificat ca ea se ... (vezi toată discuția)
Divort ,partaj xenia_mn xenia_mn Sunt in urmatoarea situatie: In anul 2006 fiul meu s-a casatorit , pe sotia acestuia am luat -o in spatiul de locuit proprietatea mea .In anul 2008 ... (vezi toată discuția)