Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Baiatul meu locuieste cu sotia in apartament ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Baiatul meu locuieste cu sotia in apartament propietatea mea. ...

Baiatul meu locuieste cu sotia in apartament propietatea mea. Divorteaza. Cum pot sa scot din spatiu fosta sotie care are si ea un apartament in propietatea ei. Mentionez ca apartamentul in care stau ei este propietatea mea si nu a fiului meu. Multumesc
ulmeni1, utilizator
Divortul inca nu a inceput dar va incepe curand. Casa este a mea nu a fiului meu nu a sotiei lui. Singura problema ca acum 4 ani a fost luata in spatiu si nu vrea sa plece. Ea are un apartament al ei luat dinainte de casatorie care este inchiriat si chiria plateste rata la casa. Fiul meu a spus ca nu are pretentie la banii castigati din chirie dupa casatorie (fiind socotit bun comun) dar ea sustine ca chiaria este luata de ANAF care plateste ratele. Eu credeam ca ratele se fac la banca nu la ANAF. Nu avem nici o pretentie la banii aia daca pleaca. Ca sa se inceapa procedurile de evacuare este necesar sa inceapa divortul sau poate fi inceput ca mine ca posesor al apartamentului. ? Multumesc
Fiul meu este de acod sa o evacuez din apartamentul propietatea mea. Fiul meu nu are nici o pretentie la banii castigati din chirie dupa casatorie daca pleaca de buna voie. Ea tot il ameninta ca se va duce la compania (franceza ) la care lucreaza fiul meu sa se planga ca sa fie dat afara din job.. Multumesc
ulmeni1, utilizator
Măcar formal cred că e bine să cereți evacuarea pentru amândoi cât timp mai sunt încă soț și soție.Pana se termină divorțul poate dura și ar fi dubios să cereți evacuarea doar a unuia dintre soți.
mitabiciclista, utilizator
Și eu sunt de părere că trebuie să-i evacuați pe amândoi din apartament, ca să eliberați imobilul. Ei fiind căsătoriți trebuie evacuați amândoi la pachet.
Dapix, utilizator
Si unde sa stea baiatul meu intre timp? Plus ca el statea in acel apartament cu mult inainte de a se casatorii. Multumesc