Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Va salut! Am nevoie de un sfat in urmatoarea situatie: ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Va salut! Am nevoie de un sfat in urmatoarea situatie: Inainte ...

Va salut!

Am nevoie de un sfat in urmatoarea situatie:

Inainte de casatorie: el are cumparat un apartament pe numele lui achitat integral cu plata cash; ea are cumparat un apartament pe numele ei DAR prin credit bancar iar ratele se intid pe multi ani.

Dupa casatorie cei doi se decid sa locuiasca in apartamentul sotiei.
Sotul este nevoit, d.p.d.v. legal, sa plateasca 50% din rata apartamentului?
Plata cheltuielor (intretinere, reparatii curente, etc.) este necesara si aici nimeni nu are nici o intrebare.

Multumesc frumos!

dodoambra a scris:

Totusi in timpul casatoriei, toate veniturile sunt in comun, la fel si cheltuielile.

Nu toate. Potrivit legii sotii au si bunuri si venituri proprii.
Sumele de bani obtinute in schimbul unor bunuri proprii sunt considerate, de asemenea, ca fiind proprii.

Sotul poate contribui singur la plata ratelor apartamentului daca celalalt sot nu doreste sa contribuie, nu doar din veniturile proprii, ci si dintr-o parte din veniturile comune.

Pentru incheierea unei conventii matrimoniale, ambii soti trebuie sa fie de acord cu incheierea acesteia.

Potrivit legii, banii sunt considerati tot bunuri.

Art 340 din Codul civil, prevede ca:

Nu sunt bunuri comune, ci bunuri proprii ale fiecărui soţ:

a) bunurile dobândite prin moştenire legală, legat sau donaţie, cu excepţia cazului în care dispunătorul a prevăzut, în mod expres, că ele vor fi comune;
b) bunurile de uz personal;
c) bunurile destinate exercitării profesiei unuia dintre soţi, dacă nu sunt elemente ale unui fond de comerţ care face parte din comunitatea de bunuri;
d) drepturile patrimoniale de proprietate intelectuală asupra creaţiilor sale şi asupra semnelor distinctive pe care le-a înregistrat;
e) bunurile dobândite cu titlu de premiu sau recompensă, manuscrisele ştiinţifice sau literare, schiţele şi proiectele artistice, proiectele de invenţii şi alte asemenea bunuri;
f) indemnizaţia de asigurare şi despăgubirile pentru orice prejudiciu material sau moral adus unuia dintre soţi;
g) bunurile, sumele de bani sau orice valori care înlocuiesc un bun propriu, precum şi bunul dobândit în schimbul acestora;
h) fructele bunurilor proprii.
Cabinet de Avocat - Ciurea Cristina, Avocat